Laptopy Apple z serii MacBook słyną ze swojej wysokiej jakości i długowieczności. Nie inaczej jest z serią MacBook Pro A1398, na którą składa się pięć 15-calowych modeli Retina wydawanych od 2012 do 2015. Od tego czasu sporo zmieniło się na rynku laptopów i komputerów i mamy wiele opcji, które rywalizują z MacBookiem. Relatywnie niska cena używanego MacBook’a Pro A1398 zachęca jednak do zakupu. Oto nasza recenzja laptopa Apple MacBook Pro A1398, w której sprawdzimy, czy warto jeszcze zainteresować się tym modelem.

Wygląd, budowa i jakość wykonania.

Świetny wygląd i MacBook Pro to praktycznie synonimy. Mimo premiery pierwszego laptopa z serii 10 lat temu w 2012 roku MacBook Pro A1398 wciąż prezentuje się bardzo estetycznie i może się podobać. Naszym zdaniem jedyną skazą w design tego modelu są dość duże ramki wokół ekranu — co poniekąd zdradzają one wiek tego urządzenia.

Jakość wykonania tak jak we wszystkich pozostałych urządzeniach Apple stoi na naprawdę wysokim poziomie. Obudowa omawianego MacBook’a Pro ma wymiary 35,89 cm (szerokość) na 24,7 cm (głębokość) i została w całości wykonana z mocnego Aluminium. Wysokość laptopa w najwyższym punkcie to tylko 1,8 cm. MacBook Pro A1398 waży dość pokaźne 2,02 KG. Biorąc urządzenie do ręki, od razu można poczuć przywiązanie do szczegółów. Wszystkie elementy są perfekcyjnie spasowane, nic nie trzeszczy, ani nic nie wygina. Jest to miły podmuch świeżości w porównaniu do tanich plastikowych obudów, które zazwyczaj znajdziemy w tym segmencie.

Wygląd i jakość obudowy MacBook’a Pro A1398 nie są jedynym, co zasługuje na pochwałę. Po uchyleniu pokrywy dostajemy dostęp do naprawdę przyjemnej klawiatury motylkowej, na której można komfortowo pisać przez wiele, wiele godzin. Zaraz pod nią znajduje się duży, genialny touchpad. Podobnej jakości i responsywności gładzika nie uświadczymy w praktycznie żadnym urządzeniu z tego segmentu cenowego.

Wisienką na torcie jest dobrze dobrany zestaw portów. Na lewej krawędzi laptopa ujrzymy złącze ładowania MagSafe 2, dwa porty Thunderbolt, port USB 3.1 oraz złącze słuchawkowe. Z prawej strony MacBook’a Pro A1398 widnieje kolejne złącze USB 3.1, złącze HDMI do podłączenia monitora i slot na karty SD.

Ogólnie rzecz biorąc wygląd i wykonanie laptopa Apple MacBook Pro A1398 naprawdę zrobiło na nas spore wrażenie. Trzeba stwierdzić, że pod tym względem jest to jedno z najlepszych urządzeń w tej półce cenowej. 

Pamiętajcie, że ten MacBook Pro ma już trochę lat i nie każde urządzenie będzie w stanie idealnym. Gdy planujecie zakup MacBook’a w serwisie ogłoszeniowym najlepiej sprawdzić urządzenie na żywo przed zapłatą

Możecie też skorzystać z naszej oferty laptopów w Refabryka, gdzie oferujemy jedynie urządzenia najwyższej jakości!

zestaw portów na lewej krawędzi laptopa Macbook Pro A1398

Wydajność

MacBook Pro A1398 został wyposażony w procesor Intel Core i7 z czterema rdzeniami i ośmioma wątkami. W zależności od daty wydania konkretnego modelu będzie to jednostka trzeciej lub czwartej generacji. Tandemu dopełnia 8 albo 16 GB pamięci RAM DDR3L, szybki dysk SSD, oraz dość wydajna karta graficzna od firmy Nvidia bądź firmy AMD. Pomiędzy najnowszym a najstarszym modelem jest zauważalna różnica w wydajności, jednak nie jest to nic kolosalnego. Szczegółowe porównanie poszczególnych modeli znajdziecie w ostatnim akapicie.

Musimy stwierdzić, że laptop Apple wciąż daje sobie radę i wszystkie codzienne zadania wykonuje bardzo sprawnie. Aplikacje na A1398 otwierają się bez zająknięcia i nie spotkaliśmy się z sytuacją, gdzie przesadnie długo na coś czekaliśmy. Niestety biorąc pod uwagę cenę urządzenia, MacBook Pro A1398 nie będzie najlepszym wyborem, jeśli chodzi o aspekt ceny do wydajności. 

Porównując naszego MacBook’a z konkurencją w programach takich jak Blender, Davinci Resolve, czy grach komputerowych dostajemy wyraźny obraz. MacBook Pro nadal jest odpowiednio wydajny, jednak w tej samej cenie znajdziemy już zarówno wydajniejsze urządzenia używane, jak i laptopy nowe. Nie zrozumcie nas źle Apple MacBook Pro A1398 nie jest wcale sprzętem wolnym! Po prostu na rynku laptopów za te pieniądze znajdzie się kilka urządzeń, które będą wydajniejsze w danych zastosowaniach.

Ekran

Tak jak wydajność może pozostawiać jeszcze jakieś “ale” w tej półce cenowej, tak wyświetlacz jest już naprawdę wyborny. Apple MacBook Pro A1398 ma wyświetlacz wykonany w technologii IPS o rozmiarze 15,4 cala. Rozdzielczość matrycy to 2880 na 1800 pikseli co daje 220 pikseli na cal.

Jest to jeden z pierwszych wyświetlaczy, które Apple nazwało słowem Retina. Oznacza to, że przy normalnym użytkowaniu nigdy nie zobaczymy na ekranie pojedynczych pikseli. I rzeczywiście, to nie tylko marketing. Praktycznie tak długo, jak do MacBook’a Pro nie przyłożymy lupy, tak długo nie zobaczymy pojedynczego piksela.

Poza genialną ostrością ekran ten na tle innych modeli za podobne pieniądze wyróżnia się wzorową kalibracją. Kolory wyświetlane na matrycy praktycznie w 100% pokrywają przestrzeń sRGB, co czyni MacBook’a Pro idealnym narzędziem dla grafików i edytorów wideo. Dla zwykłego użytkownika oznacza to, że kolory zawsze będą ładne i nasycone, a jednocześnie nieprzejaskrawione.

Z racji zastosowania matrycy IPS kąty widzenia również nie pozostawiają niczego do życzenia. Jedynym elementem, jaki chcielibyśmy poprawić w tym ekranie, jest jasność. Na tle konkurencji Apple MacBook Pro wypada bardzo dobrze z 300 nitami jasności maksymalnej. Laptopy wyższej klasy oferują jednak odrobinę lepsze wrażenia z korzystania urządzenia w słońcu.

Biorą pod uwagę cenę urządzenia, ekran MacBook’a Pro A1398 to jedna z jego największych zalet.

Bateria i ładowanie.

Bateria w Apple MacBook Pro A1398 jest litowo-polimerowa i ma pojemność 95 Wh. W zależności od modelu producent obiecuje tutaj od 7 do 9 godzin standardowego użytkowania (przeglądanie internetu/oglądanie filmów). Nasz model pozwalał na komfortowe 4 godziny pracy, co pokrywa się z możliwościami innych urządzeń w tej półce cenowej.

Przez swój wiek baterie w modelu A1398 mogą sporo różnić się od siebie. W zależności od sztuki i preferencji użytkownika podczas korzystania z urządzenia rzeczywisty czas pracy będzie wahać się w przedziale od 2 do nawet 7 godzin. Dlatego naprawdę warto zapytać sprzedawcę o stan baterii, gdy kupujemy MacBook’a Pro na portalu aukcyjnym. Oczywiście, polecamy też skorzystać z naszej oferty na Apple MacBook Pro A1398 w Refabryka, gdzie wszystkie wystawione modele przechodzą rygorystyczne testy. Kiedy bateria laptopa nie spełnia naszych ścisłych wymagań, zostaje profesjonalnie wymieniona na nową w naszym serwisie.

Naszą dość przyzwoitą baterię  w tym modelu naładujemy za pomocą specjalnego portu Apple MagSafe 2. Ten port ładowania został wyposażony w zestaw magnesów, dzięki czemu łatwo podłączymy nasz laptop do zasilania. Magnesy sprawiają też, że o wiele trudniej jest zrzucić naszego MacBook’a przez pociągnięcie kabla. Gdy siła pociągnięcia będzie odpowiednio duża, kabel po prostu się odczepi, a nasz MacBook Pro A1398 zostanie bezpiecznie na biurku. Jest to kolejna przemyślana funkcja, której raczej nie uświadczymy w urządzeniach za podobne pieniądze.

MacOS

Dużym argumentem za zakupem laptopa MacBook Pro A1398 jest na pewno znany system operacyjny MacOS. Wielu użytkowników chwali system Apple i twierdzi, że nie mogliby już użytkować niczego innego. Po naszym czasie spędzonym z MacBookiem Pro widzimy, dlaczego pojawiają się takie głosy. 

z macos nie zlapiesz wirusaSystem na Macu jest bardzo szybki i stabilny. Aplikacje uruchamiają się bez zająknięcia i nigdy nie mieliśmy sytuacji, w której aplikacja przestała odpowiadać lub sam laptop bezpodstawnie się zresetował. W ostatnim czasie komputery z Windowsem również nie mają z tym nagminnych problemów, Trzeba jednak przyznać, że zatrzymanie aplikacji na systemie z okienkami zdarza się bardziej nagminnie niż na MacOS. Na systemie Apple dużo trudniej też wpaść na wirusy, więc warto wziąć to pod uwagę.

To, czym MacOS zdecydowanie wyróżnia się nad Windowsem to rozwinięte funkcje synchronizacji. Po połączeniu naszego MacBook’a z innymi urządzeniami Apple (np. iPhone) dostajemy szereg nowych możliwości. Możemy np. odczytywać nasze SMS na MacBook’u, synchronizować dane powiadomienia między urządzeniami, wyświetlić dopiero co zrobione zdjęcie na większym ekranie. Ciekawych opcji jest wiele i zdecydowanie widzimy w nich potencjał na uprzyjemnienie pracy oraz oszczędność czasu.

Jedna łyżka dziegciu w tym garncu miodu to fakt, że starsze modele laptopa MacBook Pro A1398 nie otrzymują już aktualizacji do najnowszego MacOS. Znaczy to tyle, że żadne nowe funkcje nie pojawią się już na tych laptopach. Wciąż będzie można je komfortowo użytkować, jednak osoby szukające najnowszych funkcji powinny zwrócić swe oczy na nowsze modele. Istnieją co prawda sposoby na aktualizacje starszych maców do najnowszej wersji MacOS. Nie mniej są one dość trudne i nie możemy polecić takich rozwiązań mniej zaawansowanym użytkownikom.

Mimo tej małej wady uważamy, że większość osób polubi się z MacOS w MacBook’u Pro. Jedyna grupa ludzi, która może być troszkę rozczarowana to gracze. Na MacOS nie ma bowiem tak dużo gier, jak na systemie Windows.

Porównanie modeli Apple MacBook Pro A1398

Tak jak wspomnieliśmy na początku MacBook Pro A1398 to tak naprawdę nazwy dla pięciu modeli wydawanych od 2012 do 2015 roku. Mają one wiele cech wspólnych takich jak np. ten sam bardzo dobry 15-calowy ekran Retina, ta sama aluminiowa obudowa, czy identyczny zestaw portów. Różnią się one jednak kilkoma mniej lub bardziej znaczącymi cechami. Poniżej możecie zobaczyć dokładniejszy opis każdego z modeli i zdecydować, który jest najbardziej odpowiedni dla was.

jakość obudowy MacBook’a Pro A1398Apple MacBook Pro (Retina, 15″, Mid 2012)

Specyfikacja wyróżniająca ten model:

 • Procesor — Intel core i7 trzeciej generacji.
 • Karta graficzna — Dedykowana Nvidia GeForce GT 650M 1GB.
 • Pamięć RAM — 8 lub 16 GB DDR3L.
 • Dysk — Szybki Sata SSD o pojemności 256 GB, 512 GB lub 786 GB.
 • Złącze Thunderbolt — Pierwszej generacji.
 • Wolniejsze Wi-Fi w standardzie “n”.
 • Najnowsza wersja MacOS — MacOS 10.15 Catalina.

Apple MacBook Pro (Retina, 15″, Early 2013)

Specyfikacja wyróżniająca ten model:

 • Procesor — Intel core i7 trzeciej generacji.
 • Karta graficzna — Dedykowana Nvidia GeForce GT 650M 1GB.
 • Pamięć RAM — 8 lub 16 GB DDR3L.
 • Dysk — Szybki Sata SSD o pojemności 256 GB, 512 GB lub 786 GB.
 • Złącze Thunderbolt — Pierwszej generacji.
 • Wolniejsze Wi-Fi w standardzie “n”.
 • Najnowsza wersja MacOS — MacOS 10.15 Catalina.

Apple MacBook Pro (Retina, 15″, Late 2013)

Specyfikacja wyróżniająca ten model:

 • Procesor — Intel core i7 czwartej generacji.
 • Karta graficzna — Dedykowana Nvidia GeForce GT 750M 2 GB lub zintegrowana Iris Pro 5200 1.5 GB.
 • Pamięć RAM — 8 lub 16 GB DDR3L.
 • Dysk — Szybki Sata SSD o pojemności 256 GB, 512 GB lub 1 TB.
 • Złącze Thunderbolt — Drugiej generacji.
 • Szybkie Wi-Fi w standardzie “ac”.
 • Najnowsza wersja MacOS — MacOS 11 Big Sur.

Apple MacBook Pro (Retina, 15″, Mid 2014)

Specyfikacja wyróżniająca ten model:

 • Procesor — Intel core i7 czwartej generacji.
 • Karta graficzna — Dedykowana Nvidia GeForce GT 750M 2GB lub zintegrowana Iris Pro 5200 1.5 GB.
 • Pamięć RAM — 16 GB DDR3L.
 • Dysk — Super szybki PCIe SSD o pojemności 256 GB, 512 GB lub 1 TB.
 • Złącze Thunderbolt — Drugiej generacji.
 • Szybkie Wi-Fi w standardzie “ac”.
 • Najnowsza wersja MacOS — MacOS 11 Big Sur.

Apple MacBook Pro (Retina, 15″, Mid 2015)

Specyfikacja wyróżniająca ten model:

 • Procesor — Intel core i7 czwartej generacji.
 • Karta graficzna — Dedykowana AMD Radeon R9 M370X 2 GB GDDR5 lub zintegrowana Iris Pro 5200 1,5 GB
 • Pamięć RAM — 16 GB DDR3L.
 • Dysk — Super szybki PCIe SSD o pojemności 256 GB, 512 GB lub 1 TB.
 • Złącze Thunderbolt — Drugiej generacji.
 • Szybkie Wi-Fi w standardzie “ac”.
 • Odświeżony touchpad z funkcją Force Touch (wykrywanie nacisku, które pozwala na nowe funkcje).
 • Najnowsza wersja MacOS — MacOS 12 Monterey.

Podsumowanie

Apple MacBook Pro A1398 zrobił na nas spore wrażenie. Mimo upływu wielu lat od premiery wciąż jest to kompetentny laptop, który bez wstydu może stawać w szranki z modelami w podobnej cenie. Laptop Apple nie przoduje co prawda, jeśli chodzi o wydajność, ale nadrabia to pięknym wyglądem, świetną jakością wykonania i bardzo dobrym ekranem. W modelu tym znajdziemy też szereg funkcji, których próżno szukać gdziekolwiek indziej. Naszym zdaniem używany MacBook Pro A1398 jest idealnym rozwiązaniem, gdy dopiero rozpoczynamy przygodę z ekosystemem Apple, albo po prostu szukamy tańszego MacBook’a. MacBook Pro będzie też naprawdę dobrym wyborem dla ludzi pracujących na co dzień z grafiką lub edytujących filmy.

Najważniejsze wady i zalety MacBook’a Pro A1398:

Plusy:

 • Genialna jakość wykonania.
 • Bardzo ładny design.
 • Fantastyczny touchpad.
 • Dobra klawiatura.
 • Wciąż spora wydajność i szybka praca.
 • Piękny ekran z dobrze odwzorowanymi barwami.
 • Wystarczająca bateria (zależy od sztuki!).
 • Dobrze dopracowane funkcje synchronizacji.
 • Stabilność i bezpieczeństwo systemu operacyjnego.
 • Złącze Thunderbolt lub Thunderbolt 2 pozwalające na poszerzenie funkcjonalności.
 • System MagSafe 2, który niweluje ryzyko upadku MacBook’a.
 • Dobry stosunek ceny do jakości, gdy patrzymy na ogół urządzenia.

Minusy:

 • Dość przeciętny stosunek ceny do oferowanej wydajności.
 • Znalezienie idealnej sztuki na portalach aukcyjnych może stanowić wyzwanie.
 • Starsze modele bez aktualizacji do najnowszego MacOS.
 • Dobra, choć niewystarczająca jasność ekranu do użytkowania w ostrym słońcu.

Koniecznie sprawdźcie używane MacBooki w naszym sklepie Refabryka!