Klonowanie ekranu iPhone — jak połączyć smartfon z TV

No comments yet

Klonowanie obrazu iPhone - jak połączyć smartfon z TV

Klonowanie ekranu to ciekawa funkcja, pozwalająca przesłać obraz z naszego smartfona, na o wiele większy ekran. Bardzo często takie klonowanie obrazu jest nawet możliwe bez użycia jakichkolwiek kabli! Kiedy klonowanie ekranu może się przydać i jak uruchomić tę funkcję na iPhone? Na te pytania odpowiemy właśnie w tym poradniku.

Klonowanie zawartości — kiedy przyda się większy ekran

Kopiowanie zawartości na większy ekran może przydać się w bardzo wielu sytuacjach. W końcu nasze smartfony są wypełnione całą masą multimediów, które czasem po prostu lepiej obejrzeć na dużym ekranie w salonie, czy na komputerowym monitorze. Kiedy konkretnie może przydać się klonowanie zawartości w iPhone? Oto niektóre z naszych propozycji:

 • Oglądanie filmów i seriali z pamięci urządzenia i serwisów streamingowych.
 • Przeglądanie Internetu na większym ekranie.
 • Wyświetlanie wszelakich pokazów, prezentacji i dokumentów przed kilkoma osobami.
 • Wspólne oglądanie zdjęć oraz nagrań wykonanych smartfonem.
 • Granie w gry mobilne na telewizorze (polecany dodatkowy kontroler).
 • Odtwarzanie piosenek lub podcastów na zestawie audio podpiętym do telewizora.
iPhone i MacBook, czyli wyborne połączenie do AirPlay

Jak połączyć iPhone z telewizorem za pomocą funkcji AirPlay

AirPlay, to autorska technologia Apple pozwalająca na szybkie, proste i bezprzewodowe klonowanie zawartości z iPhone na duży ekran. Początkowo AirPlay było dostępne tylko w urządzeniach od giganta z Cupertino, jednak w późniejszym czasie zostało udostępnione do użytku innym producentom. Dzisiaj znajdziemy już bardzo dużo Smart TV i głośników z najnowszą wersją Airplay 2 od firm takich jak Samsung, Sony, LG, Philips, Panasonic, czy TCL. Wciąż znajdziemy jednak ekrany, które nie wspierają tej funkcji, dlatego warto to zawczasu sprawdzić w ustawieniach telewizora, na stronie wsparcia producenta lub w specyfikacji urządzenia.

Aby sklonować ekran iPhone za pomocą AirPlay 2:

 1. Łączymy smartfon oraz telewizor z tą samą siecią Wi-Fi.
 2. Na naszym iPhone otwieramy centrum sterowania. Na iPhonie X i nowszym możemy to zrobić poprzez przesunięcie palcem w dół od prawego górnego rogu ekranu. W przypadku iPhone 8/ urządzeń z iOS 11 i niższym trzeba za to przesunąć palcem w górę od dolnej krawędzi ekranu.
 3. Klikamy na ikonkę udostępniania ekranu (dwa nachodzące na siebie prostokąty).
 4. Z listy dostępnych urządzeń wybieramy nasz telewizor. Czasami na ekranie telewizora pojawi się kod. Jeśli tak się stało, to wystarczy wpisać go na iPhonie a dojdzie do połączenia.

I to wszystko! Teraz na telewizorze powinniśmy zobaczyć pełen pulpit naszego iPhone. Co ważne, funkcja AirPlay 2, może być użyta także z MacBookiem oraz podstawką Apple TV. Proces klonowania ekranu z telefonu Apple wygląda wtedy dokładnie tak samo, więc do połączenia obu urządzeń możecie użyć powyższej instrukcji.

iPhone, MacBook i słuchawki AirPods na stoliku przed telewizorem

Aby zakończyć klonowanie zawartości, wystarczy ponownie wejść w centrum sterowania, kliknąć ikonę udostępniania ekranu i wybrać opcję “zakończ klonowanie”.

Przy klonowaniu zawartości za pomocą AirPlay 2, warto pamiętać, że funkcja wspiera strumieniowanie zawartości do wielu urządzeń jednocześnie.

iPhone i Chromecast — dobrana para dla starszych telewizorów

AirPlay to oczywiście niejedyny sposób na przekazanie zawartości z iPhone na większy ekran. Popularnym rozwiązaniem (zwłaszcza na starszych telewizorach bez SmartTV) jest np. skorzystanie z taniego odtwarzacza multimedialnego Google Chromecast podłączonego do portu HDMI telewizora. 

Chromecast to świetny sposób na połączenie iPhone z TV

Aby sprawnie połączyć iPhone z Chromecastem i przekazać obraz na telewizor:

 1. Podłączamy Chromecasta do TV.
 2. Ze sklepu App Store pobieramy oficjalną aplikację Google Home.
 3. Na naszym iPhonie włączamy funkcję Bluetooth.
 4. Otwieramy aplikacje Google Home.
 5. Logujemy się na nasze konto Google i zgadzamy się na wyszukiwanie kompatybilnych urządzeń w naszej sieci lokalnej.
 6. Postępujemy zgodnie z instrukcją wyświetlaną na ekranie.
 7. Po poprawnym przeprowadzeniu konfiguracji urządzenia klikamy na przycisk “Media” w aplikacji Google Home, a następnie wybieramy typ oraz nazwę kompatybilnej usługi (np. YouTube lub Netflix).

Zaraz po wykonaniu tych kilku kroków, na ekranie naszego TV pojawi się zawartość udostępniona z iPhone.

Podłączenie iPhone’a do TV z Wi-Fi Direct

Oprócz AirPlay i Chromecast, smartfony Apple możemy połączyć bezprzewodowo do Smart TV za pomocą funkcji Wi-Fi Direct. Jest to specjalna funkcja tworząca bezpośrednie połączenie pomiędzy dwoma urządzeniami (w tym przypadku pomiędzy smartfonem a telewizorem).

Aby połączyć iPhone do TV z wykorzystaniem funkcji Wi-Fi Direct:

 1. Włączamy telewizor i w jego ustawieniach szukamy funkcji Wi-Fi Direct. Uwaga! Może ona występować pod różnymi nazwami, takimi jak: Smart View, Screen Mirroring, czy Miracast, dlatego jej znalezienie może być nieraz kłopotliwe.
 2. Uruchamiamy właściwą opcję na naszym TV. Na ekranie powinna pojawić się nazwa sieci oraz hasło.
 3. Bierzemy naszego iPhone i wchodzimy do ustawień systemu.
 4. Przechodzimy do zakładki Wi-Fi i na liście dostępnych sieci znajdujemy nazwę podaną nam przez telewizor. Następnie klikamy ją i przepisujemy hasło wyświetlane na TV.
 5. Po kilku chwilach telewizor powinien powiadomić nas o prawidłowym nawiązaniu połączenia. Teraz będziemy mogli szybko przesłać kompatybilne treści prosto na duży ekran.

Podłączenie iPhone’a do telewizora za pomocą kabla

Zawartość z iPhone możemy przekazać nie tylko bezprzewodowo, ale też przewodowo. Będzie to przydatne, gdy chcemy podłączyć nasz telefon do urządzenia, które nie posiada żadnych funkcji sieciowych.

Do podłączania iPhone’a z telewizorem będzie nam potrzebny specjalny adapter ze złącza Lightning na cyfrowe złącze AV lub kabel Lightning — HDMI. Aby przekazać obraz z iPhone na telewizor, wystarczy podłączyć jeden koniec takiej przejściówki do złącza Lightning na iPhonie, a drugi (ze złączem lub portem HDMI) podłączyć do HDMI w telewizorze. Teraz trzeba już tylko włączyć nasz telefon z nadgryzionym jabłkiem, a obraz z ekranu smartfona pojawi się automatycznie na telewizorze.

Maksymalna rozdzielczość wspierana przez przejściówki i adaptery Lightning — HDMI to Full HD (czyli 1920 × 1080 pikseli). Dosyć często takie adaptery są wyposażone w dodatkowe złącze Lightning pozwalające ładować naszego iPhone’a podczas przekazywania treści na duży ekran.

Podsumowanie

Teraz już wiecie, jak połączyć iPhone z TV i dzięki temu sklonować zawartość na duży ekran. Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach, z jakiej metody wy skorzystaliście i jaki rodzaj treści chcieliście zobaczyć na dużym telewizorze/MacBooku.

Jeśli jeszcze nie macie smartfona Apple, to polecamy sprawdzić urządzenia zgodne AirPlay takie jak iPhone 12 Pro Outlet oraz iPhone XR Outlet w naszym sklepie.


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *