AutoCad to jeden z najpopularniejszych programów do projektowania 2D i 3D na całym świecie. Codziennie jest on wykorzystywany przez miliony profesjonalistów z różnych dziedzin. Niestety przy bardziej rozwiniętych projektach, może okazać się że nasz aktualny laptop nie radzi sobie wystarczająco dobrze z projektowaniem w CAD’dzie. Jeżeli macie podobny problem to świetnie trafiliście! W tym artykule opowiemy bowiem, jakie rzeczy powinien mieć dobry laptop do AutoCAD i polecimy 5 konkretnych laptopów do projektowania, które warto wybrać.
Wymagania programu AutoCAD
Zaczynamy u samego źródła, czyli od oficjalnych wymagań najnowszej wersji AutoCAD, które są udostępniane przez firmę AutoDesk.
Te wymagania nieco różnią się w zależności od tego, czy mówimy o wersji AutoCAD dla Windowsa, czy też dla macOS (głównie dlatego, że wersja dla systemu Windows ma nieco więcej funkcji i jest ogólnie bardziej rozwinięta). W zależności od waszych preferencji systemowych możecie zajrzeć do jednej z poniższych sekcji.
System operacyjny Windows
Minimalne wymagania dla programu AutoCAD wyglądają następująco:
- Procesor: 4-rdzeniowa i 8-wątkowa jednostka X86 (Intel/AMD) z taktowaniem 2,5-2,9 GHz
- Pamięć RAM: 8 GB
- Karta Graficzna: Mająca 2 GB dedykowanej pamięci o przepustowości wynoszącej 29 GB/s i wspierająca API DirectX 11
- Wyświetlacz o rozdzielczości 1920 na 1080 wspierający True Color (ponad 16 milionów kolorów/8bpc)
- 10 GB wolnej przestrzeni na dysku SSD
- System: Windows 10 bądź Windows 11
Jeżeli planujemy wykonywać bardzo zaawansowane projekty, to powinniśmy spojrzeć na rekomendowane wymagania programu AutoCAD, które zakładają:
- Procesor: 4-rdzeniowy i 8 wątkowy procesor X86 (Intel/AMD) z bazowym taktowaniem powyżej 3 GHz i z taktowaniem Turbo powyżej 4 GHz
- Pamięć RAM: 32 GB
- Karta Graficzna: Mająca 8 GB dedykowanej pamięci o przepustowości wynoszącej 106 GB/s i wspierająca API DirectX 12
- Wyświetlacz: o bardzo wysokiej rozdzielczości (np. 4K)
- 10 GB wolnej przestrzeni na dysku SSD
- System operacyjny: Windows 10 lub Windows 11
System macOS
Wymagania AutoCAD dla systemu macOS to:
- Procesor: należący do rodziny Intel Core lub Apple Silicon
- Pamięć RAM: Co najmniej 8 GB, zalecane 16 GB lub wyżej
- Karta Graficzna: natywnie zainstalowana w systemie
- Wyświetlacz: Co najmniej o rozdzielczości 1280 na 800 pikseli; zalecany ekran Retina o wysokiej rozdzielczości
- 8 GB wolnej przestrzeni na dysku
- System macOS 12 Monterey lub nowszy
Co powinien mieć porządny laptop do CAD’a?
Jak widać powyżej, AutoCAD ma relatywnie wysokie wymagania sprzętowe. Dzięki nim możemy wywnioskować, że dobry laptop do CAD’a będzie potrzebował przede wszystkim:
- Wydajnego procesora — Pierwsza rzecz na naszej liście do oczywiście wydajny procesor. Patrząc na powyższe wymagania, można łatwo stwierdzić, że powinna być to relatywnie nowoczesna jednostka Intel Core/AMD Ryzen/Apple M posiadająca co najmniej 4 rdzenie i 8 wątków oraz w miarę wysokie taktowanie. Wybierając urządzenie spełniające takie
- Wyświetlacza o wysokiej rozdzielczości, który potrafi wyświetlić dużo kolorów — Kolejna ważna sprawa, przy wyborze laptopa do AutoCad to wyświetlacz. Powinien on mieć przede wszystkim dużą rozdzielczość. Dzięki temu, z łatwością dojrzymy wszystkie nawet najmniejsze szczegóły w naszym projekcie. Oprócz tego ważna jest też zakres wyświetlanych barw — jeżeli nie będzie on zbyt szeroki, to niektóre oznaczenia w naszym projekcie mogą mieć niepoprawny odcień. Ostatnia kwestia to rozmiar. Zapewne łatwiej będzie się nam pracować z AutoCAD’em na laptopie, który ma nieco większy wyświetlacz. Jeśli jednak wiemy, że będziemy sporo pracować “w biegu” to warto, zamiast tego pomyśleć o nieco lżejszym i bardziej poręcznym urządzeniu.
- Dużo pamięci RAM — Ta cecha, chyba nie wymaga zbyt długiego wyjaśnienia. Duże projekty w programie AutoCAD potrafią szybko zapełnić pamięć operacyjną RAM komputera. Im takiej pamięci będzie więcej, tym istnieje mniejsza szansa, że podczas używania CAD’a napotkamy spowolnienia, ścinki, bądź niespodziewane zamknięcia.
- Dobrej karty graficznej (najlepiej z dedykowaną pamięcią) — Ostatnia naprawdę istotna rzecz w laptopie do AutoCAD’a, to porządna karta graficzna. Najlepiej, żeby była ona dedykowana i miała szybką pamięć. W ten sposób wszystkie elementy wyświetlane na ekranie będą renderowane sprawnie i bez problemów.
Ranking laptopów do programu AutoCAD
Poniżej prezentujemy 5 świetnych poleasingowych laptopów do programu AutoCAD, dostępnych w naszym sklepie Refabryka.
Lenovo ThinkPad P52
Nasza pierwsza (i najtańsza) propozycja, to Lenovo ThinkPad P52.
ThinkPad P52 to mobilna stacja robocza, zaprojektowana z myślą o wymagających użytkownikach profesjonalnych. Widać to przede wszystkim po mocnej specyfikacji tego urządzenia. Pierwsze skrzypce gra tutaj wydajny sześciordzeniowy i dwunastowątkowy procesor Intel Core i7 należący do ósmej generacji. Jego taktowanie w trybie turbo wynosi aż 4,3 GHz, co idealnie wpisuje się w rekomendowane wymagania programu AutoCAD. Oprócz samego procesora, we wnętrzu ThinkPada P52 znajdziemy też 16/32 GB pamięci RAM (w zależności od wybranej konfiguracji) oraz 256/512 GB dysk SSD. Lenovo nie zapomniało tutaj też umieścić wydajnego układu graficznego z profesjonalnej serii Nvidia Quadro, który ma 4/6 GB własnej pamięci GDDR5 o łącznej przepustowości na poziomie 100 GB/s lub 160 GB/s (zależy od wariantu). Taka specyfikacja, powinna nam pozwolić na komfortowe i płynne użytkowanie programu AutoCAD, nawet przy bardziej zaawansowanych projektach.
Oczywiście, w projektowaniu, spore znaczenie mają nie tylko bebechy, ale też wyświetlacz. Ten w poleasingowym laptopie Lenovo ThinkPad P52 ma sporą przekątną 15,6-cala, został wykonany w technologii IPS i cechuje się rozdzielczością 1920 na 1080 pikseli. Taka specyfikacja, oznacza, że ekran jest, czytelny, ostry i dobrze widoczny praktycznie z dowolnej perspektywy. Do tego zastosowana matryca potrafi wyświetlić 100% kolorów z przestrzeni sRGB. Dzięki tak szerokiemu zakresowi, kolorki na ekranie są poprawnie nasycone i przyjemne dla oka, co przydaje się nie tylko przy projektowaniu, ale także podczas relaksu (np. przy oglądaniu filmów).
Duży wydajny laptop, potrzebuje do działania równie dużej i wydajnej baterii. Ogniwo w ThinkPadzie P52 spełnia to zadanie, bo ma pojemność wynoszącą aż 90 Wh. To właśnie dzięki niej, mocne podzespoły laptopa mogą być utrzymywane przy życiu nawet przez 8 godzin (o ile ograniczymy się do lżejszych działań).
Jako, duża stacja robocza, ThinkPad P52 ma dużo miejsca na porty i Lenovo świetnie zagospodarowało praktycznie całą tą przestrzeń. Dzięki temu w P52 znajdziemy: łącznie 3 porty USB typu A, 2 uniwersalne złącza USB-C/Thunderbolt, Slot na karty SD, pełne złącze Ethernet do podłączenia Internetu, port HDMI, Port mini Display Port, złącze słuchawkowe, slot na Smart Card oraz osobne złącze zasilania. Z takim kompletem raczej nie powinniśmy mieć żadnych problemów z podłączeniem (prawie) wszystkich możliwych akcesoriów bez korzystania z przejściówek.
Na poleasingowym laptopie Lenovo ThinkPad P52 zainstalowaliśmy i aktywowaliśmy system Windows 11.
Cena w sklepie Refabryka: od 1899 zł.
Dell Precision 5530
Drugi laptop w naszym zestawieniu to poleasingowy Dell Precision 5530.
Pod względem specyfikacji ta jednostka, jest bardzo podobna do naszej poprzedniej propozycji. Mamy więc tutaj do czynienia z 6-rdzeniowym i 12-wątkowym procesorem Intel Core i7 taktowanym z maksymalną prędkością 4,3 GHz i należącym do ósmej generacji. Pomimo upływu lat, ta jednostka wciąż pozostaje bardzo wydajna i dobrze poradzi sobie z profesjonalną pracą, taką jak projektowanie. W tandemie wraz z procesorem współpracuje 32/64 GB pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności 1024/2048 GB. W kwestii karty graficznej Dell również postawiło na sprawdzony układ Nvidia Quadro P1000/P2000 z 4GB pamięci GDDR5 o przepustowości zbliżonej do 100 GB/s. Taki zestaw jest oczywiście bardzo wydajny i zagwarantuje nam dobre wrażenia, przy użytkowaniu programu AutoCAD (nawet z bardziej wymagającymi projektami).
Pozytywne wrażenia, powinien zapewnić również ekran. Wyświetlacz zastosowany w poleasingowym Precision 5530 to bowiem duża, 15-6-calowa matryca IPS o wysokiej rozdzielczości 1920 na 1080 lub 4K (w zależności od wariantu). Niezależnie, czy wybierzemy panel pracujący w 1080p, czy też w 4K, możemy oczekiwać porządnej ostrości, świetnych kątów widzenia i pięknych nasyconych kolorów zapewnianych przez pełne pokrycie standardowego gamutu sRGB oraz poprawną kalibrację producenta. Te wszystkie cechy sprawiają, że jest to wyświetlacz, z którego będą zadowoleni nawet najbardziej wymagający profesjonaliści.
Bateria w omawianej stacji roboczej to ogromne ogniwo o pojemności wynoszącej 97 Wh. Taka pojemność pozwala korzystać z laptopa bez przerw (na znalezienie zasilacza i najbliższego gniazda) nawet przez 7-8 godzin.
Poleasingowy Dell Precision 5530 został także wyposażony w dość kompetentny zestaw portów. Na lewej krawędzi urządzenia znajdziemy: dedykowany port zasilania, port USB typu A, złącze HDMI, port USB typu C obsługujący technologię Thunderbolt 3 oraz gniazdo słuchawkowe. Na prawym boku mamy zaś kolejny port USB-A oraz czytnik kart SD. Z takim zestawem raczej damy radę podłączyć większość naszych peryferiów bez korzystania z hubów, czy przejściówek.
Pomimo sporej wydajności i ogromnej baterii, Dell Precision 5530 wciąż jest relatywnie kompaktowy. Obudowa sprzętu wykonana z unikalnego połączenia aluminium i włókna węglowego ma tylko 1,7 cm grubości w najwyższym punkcie i waży mniej niż 2 kg. Oznacza to, że tego laptopa wciąż będziemy mogli w miarę łatwo zabrać ze sobą w podróż.
Cena w sklepie Refabryka: od 2590 zł
MacBook Pro A2141
Do Waszej pracy z projektowaniem raczej preferujecie laptopy Apple? Oto propozycja dla Was: poleasingowy MacBook Pro A2141.
MacBook Pro to jeden z ostatnich i najwydajniejszych laptopów Apple wykorzystujących procesor firmy Intel. Głównym źródłem jego mocy jest jednostka Intel Core i7 (6 rdzeni/12 wątków) lub jeszcze mocniejszy model Intel Core i9 (8 rdzeni/16 wątków). Oba te procesory należą do dziewiątej generacji i potrafią osiągnąć taktowanie dobijające do ponad 4,5 GHz. Wraz z procesorem pracuje 16/32 GB pamięci RAM, szybki dysk SSD o pojemności 512/1024 GB oraz dedykowana grafika z serii AMD Radeon Pro Navi z 4 lub nawet 8 GB dedykowanej pamięci. Dodając do siebie wszystkie te podzespoły, otrzymujemy bardzo szybki laptop, który dobrze posłuży nam przy pracach wykonywanych w programie AutoCAD.
Podobne uznanie, należy się wyświetlaczowi omawianego laptopa. Ma on bowiem aż 16-cali, został wykonany w technologii IPS i ma ogromną rozdzielczość 3072 na 1920 pikseli, co gwarantuje mu status Retina. To właśnie ta rozdzielczość sprawia, że nawet na tak wielkim wyświetlaczu, wszystkie wyświetlane treści są perfekcyjnie ostre, dzięki czemu bez większych trudów, dojrzymy nawet najmniejsze szczegóły edytowanego projektu. To jednak nie koniec zalet tego wyświetlacza. Apple (jak zwykle) zadbało też o piękne nasycone i naturalne kolory, będące efektem 100% pokrycia przestrzeni sRGB oraz szerszego DCI-P3 oraz wybornej kalibracji producenta. Te aspekty sprawiają, że nawet pomimo upływu lat, wyświetlacz w MacBooku Pro A2141 wciąż może spokojnie rywalizować z najnowszymi propozycjami z wysokiej półki.
Jako akumulator MacBooka Pro A2141 wykorzystuje ogniwo o pojemności 100 Wh (czyli absolutnie największą pojemność dopuszczalna przez linie lotnicze). To właśnie ta wielka bateria pozwala MacBookowi Pro działać przez wiele godzin pomimo tak dużej mocy.
Cały zestaw portów poleasingowego MacBooka Pro A2141 składa się z 4 uniwersalnych złączy Thunderbolt 3/USB-C i jednego gniazda słuchawkowego. Oznacza to, że do podłączenia nieco starszych akcesoriów, czy nawet podłączenia monitora z portem HDMI będziemy tutaj potrzebowali odpowiedniej przejściówki lub Huba.
MacBook Pro A2141 posiada wsparcie dla najnowszego systemu operacyjnego od Apple, którym jest macOS 15 Sequoia. Sporą zaletą tego MacBooka będzie również fakt, że w razie potrzeby można tutaj skorzystać z funkcji Boot Camp, by zainstalować pełną wersję systemu Windows 10 lub Windows 11. Oznacza to, że na tym laptopie można spokojnie korzystać z nieco bardziej rozwiniętej wersji program AutoCAD dla systemu od Microsoftu.
Cena w sklepie Refabryka: od 2990 zł
MacBook Air M1
Nasza kolejna propozycja, to coś dla osób potrzebujących supermobilnego laptopa do projektowania. Oto MacBook Air M1.
MacBook Air (jak podpowiada sama jego nazwa) jest sprzętem niezwykle smukłym i lekkim. W najgrubszym miejscu ma on zaledwie 1,6 cm grubości a jego całkowita waga to tylko 1,27 kg! Wszystko to zasługa przemyślanej, aluminiowej obudowy unibody, która oprócz poręczności zapewnia też świetną trwałość całego sprzętu.
Sercem przedstawianego MacBooka Air, jest oczywiście procesor Apple M1. Ma on 4 rdzenie wydajne i 4 energooszczędne taktowane z prędkością 3,2 GHz. Ta jednostka została wykonana w technologii ARM przy użyciu litografii 5nm co pozwala jej osiągnąć niezwykle niski pobór mocy. Do tego procesora dołącza 8/16 GB zunifikowanej pamięci RAM (z przepustowością do 100 GB/s), szybki dysk SSD oraz mocny zintegrowany układ graficzny. Takie połączenie powinno zagwarantować optymalne wrażenia przy korzystaniu z programu AutoCAD w wersji dla macOS.
Jako że mamy tutaj do czynienia ze sprzętem kompatkowaym, to MacBook Air M1 został wyposażony w nieco mniejszy ekran o przekątnej 13,3-cala. Na szczęście mniejsze rozmiary nie wiążą się z utratą na jakości obrazu. Zastosowany panel ma bowiem: bardzo wysoką rozdzielczość 2560 na 1600 pikseli (status Retina i świetna ostrość), został wykonany w technologii IPS (szerokie kąty widzenia) i ma piękne kolory zapewniane przez 100% pokrycie przestrzeni sRGB oraz DCI-P3 oraz świetną kalibrację. Ten wyświetlacz wygląda po prostu obłędnie i jeśli tylko jesteśmy w stanie zaakceptować jego mniejszą przekątną to wybornie sprawdzi się on przy tworzeniu projektów w AutoCAD.
Bateria MacBooka Air M1 to ogniwo litowo-polimerowe o pojemności 49 Wh. Na pierwszy rzut oka ten rozmiar raczej nie robi wrażenia, jednak dzięki bardzo energooszczędnemu procesorowi, taki akumulator jest w stanie wytrzymać nawet 14 godzin ciągłego użytkowania laptopa.
Piętą Achillesa MacBooka Air M1 jest z pewnością jego zestaw portów. Na krawędziach laptopa znajdziemy w sumie tylko 2 porty USB typu C (ze wsparciem technologii Thunderbolt 3, czy USB 4) oraz pojedyncze gniazdo słuchawkowe. Do tego sprzętu większość profesjonalistów zapewne musiałaby więc dorzucić jakiś dobry hub.
MacBook Air M1 działa pod kontrolą najnowszego systemu operacyjnego od Apple, czyli macOS 15 Sequoia. Niestety Air M1 nie wspiera funkcji Boot camp, więc aby skorzystać z systemu Windows, trzeba się tutaj posiłkować wirtualizacja.
Cena w sklepie Refabryka: od 2990 zł
Dell Precision 5550
Nasza ostatnia propozycja dla tego rankingu, to Dell Precision 5550.
Ten poleasingowy laptop korzysta z nowoczesnego procesora należącego do rodziny Intel Core dziesiątej generacji. W zależności od naszych wymagań możemy się tutaj zdecydować na jednostkę 6-rdzeniową i 12-wątkową jednostkę Intel Core i7 lub jeszcze mocniejszy, 8-rdzeniowy i 16-wątkowy procesor Intel Core i9. Taktowanie obu tych procesorów sięga do nawet 5 GHz w trybie Turbo, co zwiastuje bardzo dobrą wydajność w programie AutoCAD. Oprócz samego procesora Precision 5550 może się też pochwalić pamięcią RAM o pojemności 32/64 GB oraz szybkim dyskiem SSD o pojemności 512/1024/2048 GB. Wisienką na torcie jest tutaj profesjonalna karta graficzna Nvidia Quadro T1000/T2000, mająca 4 GB pamięci GDDR6, której łączna przepustowość wynosi 192 GB/s. Z tak szybkimi podzespołami nasza praca przy projektach 2D i 3D w programie AutoCAD po prostu musi być płynna.
Jeśli chodzi o ekran: poleasingowy Dell Precision 5550 korzysta z matrycy IPS o przekątnej 15,6 z proporcjami 16:10 znanymi między innymi z MacBooków (takie proporcje lepiej sprawdzają się w pracy). Dell oferuje nam tutaj panel z rozdzielczością 1920 na 1200 pikseli (dobra szczegółowość) lub ogromną rozdzielczością 3840 na 2400 (świetna szczegółowość). Oprócz tego opisywane panele potrafią wyświetlić 100% kolorów z przestrzeni sRGB i mają dobrą kalibrację, co czyni je dobrym wyborem do projektowania (no i oglądania filmów lub grania w gry po pracy).
Akumulator Dell’a Precision 5550 ma pojemność wynoszącą 86 Wh. Pozwala on funkcjonować laptopowi przez maksymalnie 7-8 godzin bez potrzeby szukania ładowarki.
Przy projektowaniu Precision 5550 firma Dell poszła w ślady Apple i postanowiła nieco uszczuplić zestaw oferowanych portów. Właśnie dlatego na krawędziach Precision 5550 znajdziemy tylko: 3 złącza USB-C (w tym dwa wspierające Thunderbolt 3), slot na karty SD oraz złącze słuchawkowe.
Decyzja o ograniczeniu portów pozwoliła jednak nieco uszczuplić opisywanego laptopa. Aluminiowa obudowa ze wstawkami z włókna węglowego ma tutaj bowiem grubość nieprzekraczającą 12 mm. Dzięki tak niskiemu profilowi, ten laptop może być z łatwością wsunięty do plecaka bądź torby.
Na dysku poleasingowego Della Precision 5550 zainstalowaliśmy system operacyjny Windows 11.
Cena w sklepie Refabryka: od 3990 zł.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Wam w znalezieniu odpowiedniego laptopa do programu AutoCAD. Jeżeli rzeczywiście tak się stało, to koniecznie napiszcie w komentarzu, jaki model z naszego repertuaru wybraliście i dlaczego był to akurat ten laptop!