Jak zrobić backup na iOS i dlaczego to ważne?

No comments yet

Jak zrobić backup na iOS?

Żyjemy w czasach, gdzie każdy przechowuje setki, tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy plików na swoich smartfonach, tabletach, czy komputerach. Nieraz te pliki są tak ważne, że dla danej osoby mogą znaczyć więcej, niż sam sprzęt, na którym się one znajdują. Niezastąpione zdjęcie z wakacji z bliskimi, film prezentujący pierwsze kroki dziecka albo dokumenty potrzebne do następnego spotkania biznesowego. To pliki niezastąpione, których nikt nie chciałby stracić. Właśnie dlatego wszystkie osoby posiadające takie pliki, powinny zainteresować się Backupem, albo inaczej kopią zapasową. W tym artykule opowiemy, dlaczego warto robić regularną kopię zapasową danych na iPhone i jak właściwie taki backup zrobić.

Dlaczego warto robić regularną kopię zapasową iPhone?

Jak, to mówi pewne znane powiedzenie w branży technologicznej: użytkownicy komputerów (w tym wypadku także smartfonów) dzielą się na tych, którzy backupy robią i na tych którzy backupy dopiero zaczną robić. Jest to oczywiście żartobliwe wyolbrzymienie, jednak kryje się za nim niemała porcja racji. Każdy, kto stracił swoje cenne dane choć raz, już do końca życia nie zapomni się odpowiednio zabezpieczyć.

Główne powody, dla których warto robić regularną kopię zapasową na iPhone, są właściwie dwa:

 • Zabezpieczenie przed ewentualną utratą danych — Telefony i inne urządzenia elektroniczne można bardzo łatwo uszkodzić. Tak naprawdę wystarczy tylko jeden nieostrożny ruch ręką, aby rozbić wyświetlacz, czy zerwać jakąś kluczową tasiemkę/przewód. Kopia zapasowa skutecznie zabezpieczy nas przed sporą dawką stresu, gdy urządzenia dozna jakichś obrażeń. Inną (niestety) dość częstą sytuacją, w której możemy stracić dostęp do plików na smartfonie, jest kradzież sprzętu. Wtedy kopia zapasowa również okaże się dosłownie bezcenna.
 • Łatwiejszy dostęp do naszych plików — Backup to nie zawsze przygotowywanie się na najgorsze. Czasem kopia zapasowa plików może bowiem służyć, łatwiejszemu dostępowi do często używanych filmów, dokumentów oraz przeróżnych aplikacji. Przykładowo po utworzeniu kopii zapasowej smartfona na komputerze nie musimy już koniecznie sięgać po telefon, aby zobaczyć zdjęcie zrobione kilka lat temu. Popularnymi rozwiązaniami zapewniającymi łatwiejszy dostęp do zbackupowanych danych są usługi chmurowe (możliwość podejrzenie plików po zalogowaniu się na konto) oraz dyski sieciowe/serwery typu NAS (możliwość pobrania plików na dowolne urządzenie w sieci lokalnej). 

Jak zrobić backup smartfona Apple do iCloud?

Chmura iCloud to autorska usługa Apple cechująca się wysoką integracją z iPhonami, iPadami, MacBookami i innymi urządzeniami firmy z Cupertino. Dzięki temu stworzenie backupu bezpośrednio do iCloud jest niezwykle proste i zajmuje tylko parę sekund. Co więcej, po poprawnym skonfigurowaniu smartfona Apple, kopia danych będzie tworzona automatycznie co 24 godziny, tak długo, jak iPhone ma dostęp do Internetu.

iPhone trzymany w dłoni

Aby zrobić manualny Backup do iCloud na iPhone:

 1. Wchodzimy do ustawień systemu.
 2. Klikamy na nazwę naszego konta/imię i nazwisko na samej górze.
 3. Z listy ustawień wybieramy “iCloud”.
 4. W kolejnej sekcji wchodzimy w “Backup w iCloud”.
 5. Klikamy niebieski przycisk “Utwórz backup teraz”.
Backup w iCloud

To na tyle! Po kilku-kilkunastu minutach (w zależności od tego ile danych mamy do zapisania) kopia zapasowa danych ze smartfona zostanie utworzona i wysłana do chmury. Domyślnie iCloud oferuje tylko 5 GB darmowej przestrzeni na dane, które zostaną dość szybko zapełnione, kiedy zechcemy zapisywać tam wszystkie zdjęcia i filmy. Apple oferuje też 3 dodatkowe (płatne) plany dające dostęp do: 50 GB miejsca (4,99 zł miesięcznie), 200 GB miejsca (14,99 zł miesięcznie) lub 2 TB przestrzeni na dane (49,99 zł za miesiąc).

Kopia zapasowa iTunes, czyli Backup iPhone na dysk komputera

Jeśli chcemy wykonać backup wielu gigabajtów danych z iPhone, a nie chcemy płacić miesięcznego abonamentu za chmurę, to dobrym rozwiązaniem będzie Backup na dysk komputera. Jeśli mamy komputer z Windowsem lub nieco starszy MacBook to taką kopię zapasową bardzo łatwo stworzymy za pomocą oficjalnej aplikacji iTunes. Do tego celu, potrzebujemy tylko: komputera z zainstalowaną aplikacją iTunes, naszego iPhone’a oraz kabla Lightning.

Kiedy chcemy wykonać kopię zapasową iPhone’a za pomocą aplikacji iTunes:

 1. Podłączamy smartfon Apple do komputera, po czym (jeśli to konieczne) odblokowujemy go i zezwalamy na wzajemną komunikację urządzeń.
 2. Otwieramy aplikację iTunes na komputerze.
 3. Klikamy na małą ikonkę smartfona, zaraz obok rozwijanej listy podpisanej domyślnie “muzyka”.
 4. W sekcji “Backupy” klikamy przycisk “Utwórz backup teraz”. Po kilku chwilach backup plików zostanie zapisany na komputerze.
iTunes pozwala zrobić łatwy backup na komputerze

Backup jest już gotowy i wykrywalny w aplikacji iTunes. Aby znaleźć pliki naszej kopii zapasowej na komputerze Windows, należy wejść kolejno w foldery: %AppData% > Apple Computer > MobileSync > Backup. Z tego miejsca możemy skopiować kopię zapasową i umieścić ją np. na pendrive, karcie pamięci, dobrym dysku zewnętrznym, czy w preferowanej chmurze. Należy jednak pamiętać, że wszystkie dane w takiej kopii zapasowej są zaszyfrowane, przez co nie oferuje ona łatwego dostępu do danych z poziomu komputera.

Finder — aplikacja do kopii zapasowej smartfona na MacBooku

Masz nieco nowszego MacBooka lub innego Maca z najnowszą wersją oprogramowania MacOS? Backup danych możesz zrobić za pomocą dedykowanej aplikacji Finder. Proces wygląda praktycznie, tak samo, jak w przypadku backupu wykonywanego za pomocą iTunes. Wystarczy więc podłączyć iPhone do MacBooka za pomocą kabla Lightning, wejść w Finder, kliknąć nazwę smartfona, potwierdzić połączenie poprzez wpisanie kodu na telefonie i kliknąć “Utwórz backup teraz”. Po maksymalnie kilku minutach kopia zapasowa będzie gotowa i zostanie zapisana na dysku MacBooka/Maca.

Google Drive — dobry sposób na backup iPhone i Androida

Dobrym sposobem na backup naszych danych z iPhone’a jest też użycie Google Drive, czyli chmury od firmy Google. Opcja ta może okazać się wyjątkowo przydatna, gdy przesiadamy się z iPhone’a na Androida lub wtedy, kiedy mamy już wykupiony abonament we wspomnianej usłudze.

W celu wykonania backupu iPhone na Dysk Google:

 1. Pobieramy aplikację “Dysk Google” ze sklepu AppStore.
 2. Uruchamiamy Dysk Google i klikamy na ikonę Menu w lewym górnym rogu.
 3. Z listy opcji wybieramy “Ustawienia”, a następnie “Kopia zapasowa”.
 4. Wybieramy jakie elementy mają zostać skopiowane do chmury i na koniec klikamy “Utwórz kopię zapasową”.
Google Drive na iPhone też będzie świetny do stworzenia kopi zapasowej

Kopię zapasową na dysku Google zrobimy także na smartfonie z Androidem, np. na Samsungu Galaxy A50. Na Androidzie dostępna jest też opcja automatycznej kopii zapasowej, której próżno szukać na iPhone. Na darmowym koncie Google Drive oddaje nam do użytku 15 GB miejsca.

Przy korzystaniu z kopii zapasowej w dysku Google na iPhone trzeba pamiętać, że nie będzie to pełny backup urządzenia. Innymi słowy, taka kopia nie może posłużyć do prostego odtworzenia urządzenia w przyszłości (co wyjaśniamy nieco niżej).

Chmura czy dysk lokalny — gdzie dane są bezpieczniejsze?

Wielu czytelników pewnie zastanawia się, jaki rodzaj kopii zapasowej jest lepszy — ten zapisany lokalnie, czy może ten stworzony w chmurze? Jedna prawidłowa odpowiedź w tym przypadku nie istnieje i wszystko zależy od sytuacji oraz naszych własnych preferencji. Wybierając odpowiedni sposób backupu danych dla nas, powinniśmy zwrócić uwagę na dwa ważne czynniki, konkretnie: koszt i bezpieczeństwo danych.

Jeśli kopia zapasowa nie będzie zbyt duża, to wybór jest relatywnie prosty. Większość usług chmurowych (takich jak iCloud, czy Google Drive) oferuje kilka gigabajtów w ramach swojego darmowego planu. Dopóki backup nie przekracza tego punktu, to najlepiej skorzystać właśnie z zapisu w chmurze. Taka kopia zapasowa jest nieco łatwiejsza do wykonania, z pewnością bezpieczniejsza (brak fizycznego nośnika, który może zostać uszkodzony) i bardziej dostępna (wystarczy Internet na dowolnym urządzeniu).

Sytuacja nieco komplikuje się, kiedy do zapisania mamy nieco więcej danych. W takim wypadku usługi chmurowe wymagają od nas wykupienia abonamentu, płaconego regularnie co miesiąc. Przykładowo 200 GB przestrzeni w iTunes kosztuje 14,99 zł miesięcznie. Dla porównania tani nośnik (np. Pendrive/karta pamięci, a nawet dysk SSD) z porównywalną pojemnością można znaleźć już za ok. 50-60 zł. Jest to więc koszt 3-4 miesięcy abonamentu za urządzenie, które wytrzyma znacznie dłużej (nośniki najczęściej są objęte 2-letnią lub dłuższą gwarancją). Oczywiście w takim porównaniu usługom chmurowym wciąż nie można odmówić wyższego bezpieczeństwa, prostoty backupu i dostępności z dowolnego urządzenia. Jeżeli jednak zależy nam głównie na niskich kosztach, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakup jednego lub (gdy chcemy zwiększyć bezpieczeństwo) dwóch fizycznych nośników.

Nośniki zewnętrzne działające z MacBookiem

Jak odtworzyć Backup na iPhone?

Oto jak odtworzyć Backup iPhone z iCloud, po zresetowaniu smartfona lub zakupie nowego urządzenia:

 1. Uruchamiamy iPhone i przeprowadzamy konfigurację standardowo, aż do ujrzenia ekranu “Aplikacje i dane”.
 2. Z listy opcji wybieramy “Odtwórz z backupu w iCloud”.
 3. Logujemy się w iCloud za pomocą naszego Apple ID, po czym klikamy w ostatnio przeprowadzony backup.
 4. Czekamy na pobranie kopii zapasowej i przywrócenie danych urządzenia. Smartfon może poprosić o ponowne zalogowanie w Apple ID, w celu odtworzenia niektórych aplikacji i zakupów. Należy wówczas podać prawidłowe dane logowania.
 5. Dokańczamy resztę konfiguracji tak jak zazwyczaj.

Uwaga! Pobieranie wszystkich danych z iCloud może zająć kilka godzin albo nawet dni przy słabym połączeniu Internetowym. Smartfon Apple będzie stale pobierał i rozpakowywał nowe dane w tle.

Każdego iPhone jesteśmy w stanie też odtworzyć przy pomocy kopii zapasowej zapisanej lokalnie. Proces wygląda bardzo podobnie do tego przedstawionego powyżej, jednak zamiast “Odtwórz z backupu w iCloud, należy wybrać “Odtwórz z Maca lub PC”. Następnie podłączamy telefon do komputera, wchodzimy w iTunes/Finder i w tej samej zakładce, w której robiliśmy kopię zapasową klikamy “Odtwórz backup”. Po chwili (maksymalnie godzina — półtorej, przy ogromnej ilości danych) kopia zapasowa zostanie całkowicie odtworzona na iPhone.

Podsumowanie

Teraz już wiecie, jak zrobić Backup iPhone i dlaczego naprawdę warto to zrobić. Napiszcie w komentarzach czy wolicie backupy chmurowe, czy waszym zdaniem lepiej nieco zaoszczędzić i zapisać dane na pendrive/dysku komputera. Jesteśmy bardzo ciekawi waszego zdania!

W międzyczasie zachęcamy też do sprawdzenia naszych pozostałych poradników dotyczących smartfonów Apple typu: Jak włączyć Hotspot w iPhone i klonowanie ekranu w iPhone.

Koniecznie sprawdźcie też używane iPhone, takie jak iPhone 11 i iPhone xR z funkcją automatycznego backupu iCloud w sklepie Refabryka!


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *