Jak zresetować telefon Apple do ustawień fabrycznych?

No comments yet

Jak zresetować iPhone do ustawień fabrycznych

Przywracanie ustawień fabrycznych, czyli inaczej usunięcie wszystkich plików, kont i ustawień nie jest czymś, co musimy robić na naszym smartfonie zbyt często. W końcu pobieranie wszystkich aplikacji na nowo i wpisywanie dziesiątek haseł nie jest raczej przyjemnością dla znacznej większości z nas. Czasem jednak pełne zresetowanie iPhone’a może się przydać, a nawet jest zalecane. W tym artykule podpowiemy, jak zresetować iPhone do ustawień fabrycznych i kiedy warto to zrobić.

Po co przywracać ustawienia fabryczne na iPhone?

Tak, jak wspomnieliśmy we wstępie — nie ma zbyt wielu powodów na wykonywanie resetu na iPhone przy codziennym korzystaniu z urządzenia. Dwie główne sytuacje, w których warto wziąć pod uwagę przywrócenie ustawień fabrycznych to:

 • Sprzedaż używanego iPhone — Raczej najczęstszy powód przywracania ustawień fabrycznych na iPhone. Oddając smartfon obcej osobie, nie chcemy przecież, aby otrzymała ona telefon z naszymi zdjęciami, filmami, czy dokumentami. Taki reset wpływa też na satysfakcję kupującego. Dostaje on wtedy smartfon, który działa jak po pierwszym wyjęciu z pudełka i nie musi przejmować się, że coś z urządzeniem będzie potencjalnie nie tak.
 • Powtarzające się błędy w systemie iOS — System iOS jest z natury stabilny i świetnie zabezpieczony. Bardzo rzadko zdarza się więc, że na telefonie Apple mamy jakieś powtarzające się ścinki, błędy aplikacji, czy niedziałające funkcje. Pobranie wirusa korzystając z systemu iOS, też jest praktycznie niemożliwe, co opisywaliśmy dokładniej w naszym artykule “czy iPhone potrzebuje antywirusa”. Jeśli jednak zauważamy regularnie powtarzające się błędy lub mamy funkcję, która nie działa i zwykłe zresetowanie telefonu nie pomaga, to przywrócenie ustawień fabrycznych iPhone, może być rozwiązaniem naszych problemów.

Reset samych ustawień — najlepszy, kiedy coś nie działa

Jeżeli mamy problem z funkcjonowaniem iPhone i nie chcemy usuwać wszystkich naszych danych, to dobrym pomysłem jest zresetowanie samych ustawień smartfona. Zresetowanie ustawień prowadzi do przywrócenia domyślnych wartości dla kilku kluczowych sekcji takich jak: ustawienia sieciowe, ustawienia klawiatury, ustawienia ekranu początkowego, ustawienia danych lokalizacji i prywatności oraz usunięcia kart z Apple Pay. Bardzo często taki reset prowadzi do rozwiązania problemów, z którymi mierzą się użytkownicy.

W pełni skonfigurowany iPhone z podłączonymi akcesoriami

Reset ustawień nie musi koniecznie być całkowity, bo mamy możliwość przeprowadzanie resetu w obrębie tylko jednej wybranej kategorii. Sekcje ustawień z opcją pojedynczego resetu to:

 • Ustawienia Sieciowe — Przywrócenie tej sekcji ustawień wymazuje wszystkie zapisane sieci i ich hasła. Ponadto taka opcja przywraca wszystkie zaufane przez użytkownika witryny do statusu niezaufanych oraz resetuje wszelkie ustawienia DNS i VPN.
 • Słownik Klawiatury — Usuwa słowa dodane przez użytkownika do klawiatury podczas pisania. Słowa i ciągi są dodawane do słownika automatycznie, gdy użytkownik rezygnuje z propozycji sugerowanych przez klawiaturę.
 • Ekran Początkowy — Zmienia ustawienia aplikacji i widżetów na ekranie początkowym do stanu widzianego zaraz po pierwszym uruchomieniu urządzenia. 
 • Dane lokalizacji/prywatności — Wybranie tej opcji sprawi, że wszystkie aplikacje, którym przyznaliśmy dostęp do naszych ustawień lokalizacji i prywatności będą musiały ponownie poprosić o tę zgodę. 

Aby zresetować ustawienia na naszym iPhone:

 1. Wchodzimy do ustawień systemu.
 2. Przechodzimy do zakładki “Ogólne”
 3. Przewijamy listę na sam dół i wybieramy opcję “Przenieś zawartość lub wyzeruj”.
 4. Na koniec klikamy niebieski przycisk “Wyzeruj” i wybieramy daną kategorię ustawień do wyzerowania lub decydujemy się na reset wszystkich ustawień.
Resetowanie wybranej kategorii ustawień na telefonie Apple

I to wszystko. Po wybraniu danej opcji ustawienia powinny zostać zresetowane do domyślnych wartości. Czasami przed przeprowadzeniem resetu iPhone zapyta nas o kod. Należy wówczas wpisać kod służący do odblokowania smartfona i potwierdzić reset.

Co zrobić przed pełnym zresetowaniem iPhone?

Najważniejszą rzeczą, jaką musimy zrobić przed kompletnym zresetowaniem iPhone, jest backup/kopia zapasowa całego urządzenia lub po prostu wszystkich najważniejszych plików. Po zresetowaniu iPhone do ustawień fabrycznych wszystkie nasze dane zostaną trwale usunięte ze smartfona, dlatego musimy upewnić się, że po takiej procedurze wciąż będziemy mieli do nich dostęp na innym urządzeniu.

Backup na telefonie Apple możemy przeprowadzić na kilka różnych sposobów. Zdecydowanie najłatwiejszym z nich jest Backup w serwisie chmurowym Apple, czyli iCloud. Domyślnie oferuje on 5 GB miejsca na nasze zdjęcia, filmy, notatki, ustawienia aplikacji i wszystkie inne pliki, a sam backup jest wykonywany automatycznie co jakiś czas na iPhone.

Żeby wykonać Backup w iCloud manualnie:

 1. Wchodzimy do ustawień na naszym smartfonie Apple.
 2. Klikamy imię i nazwisko/nazwę użytkownika Apple ID na samej górze.
 3. Z dostępnych opcji wybieramy “iCloud”.
 4. Zaznaczamy, jakie elementy mają trafić do kopii zapasowej, po czym wybieramy “Backup w iCloud” w sekcji “Backupy Urządzeń”.
 5. W otwartej zakładce klikamy “Utwórz backup teraz” i czekamy, aż proces zostanie zakończony.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat backupów i poznać kilka innych sposobów na zrobienie kopii zapasowej na smartfonie Apple, to zachęcamy do sprawdzenia naszego poradnika jak zrobić Backup iPhone.

Jak zresetować iPhone do fabrycznych ustawień?

Kopia zapasowa już gotowa? To teraz nadszedł wreszcie czas na przywrócenie ustawień fabrycznych naszego smartfona. 

Aby zresetować iPhone do ustawień fabrycznych z poziomu systemu:

 1. Wchodzimy do ustawień, a następnie klikamy na nasze imię i nazwisko/nazwę użytkownika.
 2. Z dostępnych opcji wybieramy “Znajdź”.
 3. Wyłączamy pierwszą opcję, czyli “Znajdź mój iPhone”.
 4. Wracamy do głównego menu ustawień, po czym przechodzimy do sekcji “Ogólne”.
 5. Wybieramy drugą opcję od dołu o nazwie “Przenieś zawartość lub wyzeruj”.
 6. Klikamy w przycisk “Wymaż zawartość i ustawienia”.
 7. Na następnym ekranie wybieramy przycisk “Dalej”.
 8. Teraz tylko wpisujemy pin do odblokowania naszego urządzenia i na sam koniec klikamy czerwony przycisk “Wymaż iPhone’a”. Rozpocznie się proces usuwania plików i po kilku minutach iPhone uruchomi się ponownie do ekranu konfiguracyjnego systemu iOS.
Funkcja wymaż tego iPhone'a

Reset iPhone z komputera — tryb awaryjny systemu iOS

Reset iPhone możemy przeprowadzić nie tylko z poziomu samego smartfona, ale także przy pomocy komputera i specjalnego trybu Recovery w systemie iOS. Będzie to przydatna opcja, gdy urządzenie kompletnie odmówi nam posłuszeństwa przez błędy z oprogramowaniem lub kiedy zechcemy powrócić z wersji testowej/beta iOS do stabilnego systemu.

Oto jak zresetować iPhone z wykorzystaniem trybu awaryjnego:

 1. Włączamy naszego iPhone, następnie odblokowujemy go i podłączamy do komputera za pomocą kabla Lightning. Jeżeli to koniecznie, zezwalamy na transmisję danych na smartfonie i komputerze.
 2. Wchodzimy do trybu recovery na smartfonie Apple. Żeby wejść do trybu awaryjnego:
  • Na iPhone 8 lub nowszym klikamy najpierw przycisk zwiększenia głośności. Następnie puszczamy go i wciskamy przycisk zmniejszenia głośności. Na koniec klikamy przycisk boczny/włączenia i trzymamy go do momentu pojawienia się trybu recovery (należy trzymać przycisk boczny nawet po pojawieniu się logo Apple na ekranie).
  • W przypadku iPhone 7 i 7 plus klikamy jednocześnie przycisk włączania oraz przycisk zmniejszenia głośności i trzymamy je tak długo, aż nie pojawi się tryb recovery.
  • Na iPhone 6s oraz starszych urządzeniach wciskamy naraz przycisk Home pod ekranem i przycisk włączania. Trzymamy oba przyciski czekając na pojawienie się ekranu recovery.
 3.  Wchodzimy do aplikacji iTunes (na nowszym MacOS może być to program Finder) i w zakładce dotyczącej urządzenia (powinna pojawić się sama) klikamy przycisk “Odtwórz iPhone’a”.
iPhone możemy też zresetować w aplikacji iTunes/Finder

I to na tyle. Wystarczy poczekać od kilku do kilkunastu minut, a odpowiednie oprogramowanie zostanie pobrane i nasz iPhone zostanie automatycznie przywrócony do ustawień fabrycznych.

UWAGA! Aby iPhone został poprawnie rozpoznany przez komputer/laptop z Windowsem, potrzebna nam jest najnowsza wersja aplikacji iTunes. Bez niej smartfon nie zostanie wykryty nawet po poprawnym podłączeniu do komputera. Aplikację iTunes na Windows możemy pobrać z oficjalnej strony Apple lub ze sklepu Microsoft Store. 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten poradnik pomógł wam przywrócić wasz smartfon Apple do ustawień fabrycznych. Dajcie znać w komentarzu, czy tylko resetowaliście telefon przed sprzedażą, czy mieliście z nim jakieś niespodziewane problemy, które udało się naprawić!

Polecamy oczywiście zajrzeć do naszego sklepu Refabryka, gdzie znajdziecie używany iPhone 11 Pro oraz iPhone 11 outlet gotowe do działania i zresetowane do ustawień fabrycznych.


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *