Uruchamiając komputer lub laptopa z systemem Windows, pewnie zauważyłeś, że niektóre programy włączane są automatycznie zaraz po wyświetleniu pulpitu. Takie zachowanie nazywamy autostartem aplikacji lub otwieraniem programów startowych. W tym poradniku pokażemy jak (na kilka sposobów) wyłączyć lub włączyć autostart dla wybranych programów na Windowsie 10 oraz Windowsie 11.

Sposób 1 — autostart aplikacji w menedżerze zadań

Aby wyłączyć lub włączyć autostart aplikacji przy użyciu Menedżera zadań w Windows:

 1. Klikamy jednocześnie na klawiaturze, klawisze Control, Alt oraz Delete.
 2. Na nowo wyświetlonym ekranie wybieramy opcję “Menedżer zadań”.
 3. Przechodzimy do sekcji “Uruchamianie” (Windows 10) lub Aplikacje Autostartu (ikonka prędkościomierza; Windows 11).
 4. Szukamy na liście programu, który chcemy wyrzucić lub dodać do automatycznego uruchamiania z systemem. Następnie zaznaczamy go lewym przyciskiem myszy.
 5. Klikamy przycisk Wyłącz/Włącz w prawym dolnym rogu okna (Windows 10) bądź w górnej części okna (Windows 11).
  Wyłączanie autostartu w menedżerze zadań

I to tyle! Teraz aplikacja już uruchomi/nie włączy się automatycznie po starcie systemu, dokładnie tak, jak tego chcieliśmy.

Sposób 2 — aktywacja autostartu w ustawieniach systemu

Kolejnym łatwym sposobem na dodanie aplikacji do autostartu jest skorzystanie z ustawień systemu Windows. Kiedy chcemy to zrobić:

 1. Wchodzimy do aplikacji Ustawienia w Windowsie. Możemy w tym celu skorzystać ze skrótu klawiszowego [Windows] + [I].
 2. Przechodzimy do kategorii “Aplikacje” i z listy dostępnych opcji wybieramy “Autostart” na samym dole.
 3. Klikamy na suwak obok programu, dla którego chcemy dodać lub usunąć opcję uruchamiania razem z systemem.
  Autostart w ustawieniach Windows

Sposób 3 — dodanie programów do folderu Autostart

Kolejną opcją na włączenie autostartu dla wybranego programu jest dodanie go do specjalnego folderu Autostart. Ten sposób sprawdzi się wtedy, kiedy z jakiegoś powodu nie widzimy naszej aplikacji na liście w  Menedżerze zadań lub w ustawienia Windows.

Aby dodać aplikację do folderu Autostart:

 1. Klikamy klawisz Windows/pole wyszukiwania na pasku zadań u dołu ekranu.
 2. Wpisujemy “%appdata%” i wybieramy znaleziony folder. Powinien otworzyć się eksplorator plików.
 3. Teraz wchodzimy kolejno do folderów Microsoft>Windows>Menu Start>Programy>Autostart
 4. Kopiujemy naszą aplikację (format .exe) lub jej skrót i wklejamy ją do znalezionego folderu. Doda to wybrany program do autostartu.
  Dedykowany folder autostart

Aby później dezaktywować automatyczne uruchamianie programu, wystarczy usunąć go z folderu Autostart. Niestety tym sposobem nie wyłączymy samoistnego uruchamiania dla niektórych aplikacji, które aktywowały autostart już przy instalacji (w tym celu należy skorzystać z pozostałych instrukcji w tym poradniku).

Sposób 4 — opcja w ustawieniach samej aplikacji

Bardzo często autostart aplikacji możemy aktywować bezpośrednio w ustawieniach programu. Aby to zrobić, wystarczy uruchomić naszą apkę, kliknąć ikonkę ustawień (zazwyczaj zębate koło) znaleźć odpowiednią opcję, a na koniec ją włączyć.

Włączenie uruchamiania z systemem jest też elementem instalatorów mnóstwa aplikacji. Pozwala to bardzo łatwo dodać autostart programu, już przy jego instalacji na dysku komputera.

Czy warto korzystać z autostartu? Wady i zalety rozwiązania

No dobrze, wiemy już, jak łatwo uruchomić automatyczne uruchamianie aplikacji na Windowsie, ale czy w praktyce warto z niego korzystać? Cóż, przedstawione rozwiązanie ma dwie spore zalety, którymi są:

 • Automatyzacja regularnych działań — Jeżeli po starcie komputera otwieramy zawsze te same aplikacje, to dodanie ich do autostartu oszczędzi nam trochę zachodu.
 • Przyspieszenie otwierania aplikacji — Autostart pozwoli nieco szybciej otworzyć dany program i rozpocząć w nim pracę.

Niestety nie jest to rozwiązanie idealne, bo wraz z programami startowymi przychodzą często trzy wady, konkretnie:

 • Wolniejsze uruchamianie systemu Windows — Uruchamianie ciężkich aplikacji razem z systemem może prowadzić do wolniejszego ładowania systemu Windows. W menedżerze zadań oraz w ustawieniach Microsoft specjalnie udostępnia metrykę “Wpływ na uruchamianie” pokazująca, w jakim stopniu dany program wpływa na włączanie Windowsa.
 • Gorsza wydajność komputera — Programy startowe po włączeniu zazwyczaj operują w tle. Oznacza to, że nie pokazują one swojego okna na ekranie, ale wciąż wykorzystują wybrane zasoby komputera (np. pamięć RAM, procesor, czy dysk). Właśnie przez to uruchomienie wielu niepotrzebnych aplikacji w autostarcie może prowadzić do wolniejszego działania naszego sprzętu (w końcu ma on nieco mniej zasobów na wykonywanie aktualnych działań).
 • Wyskakiwanie wielu irytujących okien przy starcie komputera — Wspominaliśmy nieco wyżej, że autostart aplikacji można włączyć bezpośrednio w jej instalatorze. Niestety zazwyczaj opcja ta jest domyślnie zaznaczona, przez co bardzo łatwo dodać do autostartu niechciane aplikacje. Po włączaniu komputera mogą one nas irytować wyskakującymi okienkami oraz powiadomieniami.
Laptop z systemem Windows

Podsumowanie

Autostart aplikacji to funkcja, która po poprawnym ustawieniu może usprawnić nasze codziennie użytkowanie komputera poprzez automatyzację niektórych zadań. Czasem programy decydują się jednak na skorzystanie z tego rozwiązania domyślnie, co może irytować użytkownika, a nawet spowalniać pracę oraz uruchamianie systemu. Na całe szczęście autostart da się łatwo wyłączyć lub włączyć na kilka sposobów. Pozwala to odpowiednio skonfigurować wszystkie aspekty uruchamiania i dostosować je pod nasze widzimisię.

A wy jak korzystacie z autostartu aplikacji? Prawidłowo dostosowujecie go w rytm swojej pracy, czy raczej wyłączacie wszystko, co do niego trafia? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Po więcej poradników na temat komputerów sprawdźcie nasze teksty na temat udostępniania w pobliżu oraz Boot Camp.