Jak włączyć Hotspot w iPhone? – Proste udostępnianie Internetu

No comments yet

Jak włączyć Hotspot na iPhone

Hotspot, czyli funkcja pozwalająca na udostępnianie Internetu z iPhone na inne urządzenia, często bywa nieoceniona. Przydaje się ona, gdy nasz domowy odmówi posłuszeństwa, podczas krótkich przerw w dostawie prądu, czy na wakacjach, kiedy chcemy udostępnić Internet na nasz laptop bądź tablet. W tym poradniku, pokażemy, jak w kilku krokach włączyć i skonfigurować Hotspot na iPhone.

Włączanie Hotspotu na iPhone

Włączeniu Hotspotu Wi-Fi na iPhone jest niezwykle łatwe i wymaga od nas tylko kilku kliknięć.

Aby włączyć Hotspot Wi-Fi na iPhone:

 1. Uruchamiamy ustawienia systemu.
 2. Przechodzimy do zakładki “Hotspot osobisty”.
 3. Klikamy na suwak przy opcji “Dopuszczaj innych”.
Włączanie Hotspotu osobistego na iPhone

I to tyle! Hotspot Wi-Fi na iPhone jest już aktywny i inne urządzenia są w stanie się z nim połączyć za pomocą nazwy sieci oraz hasła prezentowanych w tej samej zakładce, w której uruchomiliśmy nasz hotspot osobisty.

Jeśli domyślna nazwa oraz hasło sieci udostępnianej przez iPhone nam nie odpowiada (lub jest za trudna) to możemy je dowolnie zmodyfikować. Jak dokładnie to zrobić pokazujemy w kolejnym akapicie.

Zmiana nazwy sieci i hasła w hotspocie

Kiedy chcemy zmienić hasło naszego hotspota w iPhone:

 1. Włączamy ustawienia na naszym iPhonie i przechodzimy do tej samej zakładki “Hotspot osobisty” co wcześniej.
 2. Klikamy na opcję “Hasło Wi-Fi”.
 3. Zamieniamy domyślnie wygenerowane hasło, na nasze własne hasło. Jedyne wymaganie dotyczące hasła dla hotspotu to konieczność wprowadzenie 8 lub więcej znaków.

Poza hasłem jesteśmy też w stanie zmienić nazwę sieci przypisaną do naszego hotspota. Dzięki temu nasza sieć będzie łatwiej rozpoznawalna, gdy udostępnimy Wi-Fi z iPhone na inne urządzenie.

W celu zmiany nazwy Hotspotu na iPhone:

 1. Uruchamiamy ustawienia.
 2. Wchodzimy w zakładkę ogólnie, a następnie klikamy na “To urządzenie”.
 3. Wybieramy “Nazwa”, czyli pierwszą opcję na samej górze.
 4. Wpisujemy nazwę, którą ma przybrać nasza sieci Wi-Fi udostępniona z iPhone.

Po wyjściu z ustawień zmiany powinny zostać zapisane, a nasz hotspot przybierze nową nazwę. UWAGA! Należy pamiętać, że nazwa sieci Wi-Fi na iPhone, to tak naprawdę nazwa całego urządzenia. Z tego powodu wprowadzone zmiany będą też widoczne w kilku innych ustawieniach.

Jak połączyć się z Hotspotem na innym urządzeniu?

Połączenie z siecią Wi-Fi udostępnioną przez iPhone wygląda dokładnie tak samo, jak nawiązywanie połączenia z każdą inną siecią. Wystarczy, więc, że uruchomimy Wi-Fi na naszym urządzeniu, poczekamy chwilę, aż sprzęt odnajdzie naszą sieć, klikniemy nazwę hotspotu iPhone i wpiszemy ustawione hasło. Jeśli smartfon Apple ma dostęp do Internetu, to po chwili Internet powinien pojawić się również na drugim urządzeniu.

Podczas łączenia z hotspotem na komputerze stacjonarnym lub laptopie, najlepiej odłączyć od niego kabel Ethernet. W ten sposób upewnimy się, że urządzenie na pewno skorzysta z sieci udostępnianej przez nasz smartfon.

Chmura rodzinna Apple — połączenie z Hotspotem bez hasła

Bardzo ciekawym rozwiązaniem w przypadku hotspotu na telefonie Apple jest opcja chmury rodzinnej. Po jej skonfigurowaniu iPhone/MacBooki osób dołączonych do chmury rodzinnej będą mogły połączyć się z Hotspotem bez konieczności podawania hasła.

Chmura rodzina posiada też szereg innych możliwości. Pozwala ona m.in. udostępniać subskrypcję do usług Apple czy wspólnie dzielić zakupione w App Store aplikacje. Chmura rodzinna obsługuje do maksymalnie 5 odrębnych urządzeń.

Czytelną instrukcję, która pomoże wam ustawić chmurę rodziną na waszym iPhone i urządzeniach waszych bliskich znajdziecie na oficjalnej stronie Apple.

Udostępnianie Internetu na iPhone jest bardzo łatwe i szybkie

Udostępnianie Internetu na iPhone za pomocą USB

Internet z smartfona Apple, możemy udostępnić też za pomocą kabla USB podłączonego do iPhone.

Jeśli mamy MacBooka lub Maca to w celu udostępnienie Internetu z użyciem kabla USB, trzeba tylko połączyć go z iPhonem przewodem Lightning i aktywować hotspot osobisty zgodnie z powyższą instrukcją. Po chwili na naszym Macu powinien pojawić się Internet z telefonu. Aby zapewnić najlepszą kompatybilność, warto manualnie wyłączyć Wi-Fi na komputerze i wyciągnąć z niego kabel Ethernet.

W przypadku laptopów i komputerów z systemem Windows sprawa jest równie prosta. Podłączamy iPhone do wolnego portu USB i aktywujemy udostępnianie Internetu. Żeby takie połączenie zadziałało na urządzeniu z Windowsem, czasami trzeba jednak pobrać aplikację iTunes. Zawiera ona pakiet sterowników, które są wymagane do poprawnego wykrywania smartfona. Jak łatwo się domyślić, pobranie aplikacji iTunes dla Windows nie będzie dla nas opcją, kiedy nie mamy dostępu do Internetu. W nagłej sytuacji ten punkt może sprawić nam spory problem, ale niestety nie da się go ominąć.

Telefon Apple i Hotspot Bluetooth

Ostatnim sposobem na udostępnienie Internetu z telefonu Apple jest użycie funkcji Bluetooth. Raczej nie polecamy tej opcji, bo w porównaniu z powyższymi sposobami oferuje o wiele gorszą jakość połączenia. Jednocześnie przyda się ona, gdy dane urządzenie nie posiada Wi-Fi, ale ma Bluetooth.

Aby udostępnić Internet z iPhone za pomocą Bluetooth:

 1. Uruchamiamy ustawienia na naszym smartfonie Apple, po czym aktywujemy Bluetooth i Hotspot osobisty.
 2. Na naszym drugim urządzeniu wchodzimy do ustawień Bluetooth i na liście dostępnych urządzeń szukamy nazwy naszego hotspota.
 3. Klikamy na nazwę iPhone i parujemy oba urządzenia poprzez potwierdzenie wyświetlanego kodu.

Po chwili smartfon powinien połączyć się z naszym urządzeniem i udostępnić mu Internet. Często, aby Internet pojawił się na drugim sprzęcie, konieczne jest włączenia odpowiedniej opcji. W tym celu należy ponownie wejść do ustawień Bluetooth, kliknąć nazwę naszego iPhone i zaznaczyć opcję “Dostęp do Internetu”.

Co zrobić, jeśli Hotspot na iPhone nie działa?

Najpopularniejsze problemy z hotspotem na smartfonie Apple to:

 • Brak włączonej transmisji danych — Aby udostępnianie Internetu zadziałało poprawnie, transmisja danych na smartfonie musi pozostać stale włączona (zielona ikonka anteny w centrum ustawień dla systemu iOS).
 • Niepoprawna konfiguracja Hotspotu — Często to błędna konfiguracja jest powodem problemów z udostępnieniem Internetu. Warto sprawdzić, czy Hotspot został poprawnie włączony i skonfigurowany.
 • Konieczność włączone maksymalnej zgodności — Niektóre starsze urządzenia mogą wymagać włączenia trybu maksymalnej zgodności, aby doszło do połączenia. Możemy to zrobić w ustawieniach naszego osobistego hotspotu na iPhone. 
 • Zła konfiguracja drugiego urządzenia — Na drugim urządzeniu też możemy popełnić kilka małych błędów, które doprowadzą do tego, że Internet nie zostanie przekazany. Jeśli korzystamy z Wi-Fi, powinniśmy upewnić się, że na pewno wybraliśmy dobrą sieć i wpisaliśmy poprawne hasło. Warto też dla pewności odłączyć kabel Ethernet i wszystkie inne dodatkowe akcesoria sieciowe. W przypadku połączenia za pomocą kabla należy za to pamiętać o wcześniejszym pobraniu najnowszej wersji iTunes.
iPhone z funkcją udostępniania Internetu

Podsumowanie

Teraz już wiecie, jak łatwo można udostępnić Internet na iPhone. Napiszcie nam w komentarzach, kiedy to wy najczęściej korzystacie z tej przydatnej funkcjonalności!

Aby dowiedzieć się więcej na temat smartfonów Apple, sprawdź nasz poradnik pokazujący jak połączyć iPhone z TV i czym jest Always on Display.

Zachęcamy też do sprawdzenia używanego iPhone 11 i iPhone XR, które bez problemu poradzą sobie z udostępnianiem szybkiego Internetu mobilnego!


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *