Kupiłeś właśnie nowego iPhone i chcesz przenieść wszystkie swoje zdjęcia, aplikacje i dokumenty ze starego smartfona Apple? Na całe szczęście ten proces jest niezwykle prosty! W tym artykule pokażemy kilka prostych sposobów na skopiowanie danych z jednego iPhone bezpośrednio na drugiego.

Funkcja Szybki Start — przenoszenie danych, gdy mamy starego iPhone

Jeżeli wciąż posiadamy nasz stary telefon, to jedną z najlepszych rozwiązań będzie skorzystanie z opcji “Szybki Start”. Jest ona dostępna od razu przy konfiguracji urządzenia, a jej działanie zostało prawie w pełni zautomatyzowane.

Aby przenieść dane z iPhone na iPhone przy pomocy funkcji Szybki Start:

 1. Na starym iPhone aktywujemy Bluetooth oraz Wi-Fi.
 2. Włączamy naszego nowego iPhone i rozpoczynamy jego konfigurację.
 3. Po przejściu do ekranu “Szybki start” zbliżamy dwa urządzenia blisko siebie.
 4. Na ekranie starego iPhone powinien pojawić się komunikat “Skonfiguruj nowego iPhone’a”. Klikamy na nim przycisk “Dalej”.
 5. Bierzemy starego iPhone i skanujemy nim obrazek na nowym telefonie. Następnie na ekranie poprzedniego urządzenia wybieramy jakie konto Apple ID ma zostać przeniesione i wybieramy opcję “Zaczynamy”.
 6. Podajemy kod dostępu starego urządzenia na nowym iPhone, po czym konfigurujemy Touch ID lub Face ID.
 7. Teraz iPhone powinien zapytać nas, jak chcemy przenieść dane. Wybieramy drugą opcję, czyli “Przenieś dane z iPhone”. Po tym przechodzimy zwykły proces konfiguracji aż do samego końca.

Jeżeli wszystko zrobiliśmy poprawnie, to oba telefony powinny połączyć się ze sobą i rozpocząć przesył danych. Po zakończeniu konfiguracji trafimy na ekran przenoszenie danych, a zaraz po nim ujrzymy znane widżety oraz aplikacje na nowym urządzeniu. W celu zapewniania jak najszybszego przesyłu danych warto trzymać oba iPhone w miarę blisko siebie.

Trzymanie obu telefonów blisko gwarantuje szybki przesył danych

Przenoszenie danych z iPhone dzięki kopii danych w iCloud

Kolejna opcja przeniesienia danych z iPhone na iPhone zakłada wykorzystanie autorskiej chmury Apple — iCloud oraz systemu kopii zapasowej. Jeżeli utworzyliśmy już wcześniej kopię zapasową na starym iPhone. To do przedstawionego procesu nie potrzebujemy starego telefony.

Kiedy chcemy przenieść dane ze starego iPhone na nowego przy pomocy iCloud:

 1. W wypadku, gdy mamy nadal poprzedni telefon, robimy backup iPhone do iCloud (możecie posłużyć się tutaj naszym autorskim poradnikiem).
 2. Włączamy nasz nowy telefon i rozpoczynamy konfigurację.
 3. Dochodzimy do ekrany “Szybki start” i wybieramy “Skonfiguruj bez innego urządzenia”.
 4. Kontynuujemy konfigurację (m.in. połączenie z Wi-Fi oraz utworzenie kodu blokady ekranu) aż do ekranu “Przenieś aplikacje i dane”.
 5. Na ekranie przenoszenia aplikacji wybieramy opcję “Z backupu w iCloud”.
 6. Logujemy się na to samo konto iCloud, które było użyte na poprzednim iPhone.
 7. Wybieramy backup, z którego chcemy odtworzyć nasze dane (najlepiej ten najnowszy).
 8. Przechodzimy przez resztę konfiguracji w normalny sposób.

Po przejściu do samego końca iPhone wyświetli ekran “Odtwarzanie z iCloud” wraz z paskiem postępu i szacowanym czasem przeniesienia danych. Po zakończeniu całego procesu na naszym nowym iPhone znajdą się wszystkie zdjęcia, filmy i aplikacje zawarte w backupie poprzedniego telefonu.

iPhone po przeniesieniu aplikacji z iCloud

iTunes i Finder — przenoszenie danych poprzez backup na komputerze

Ostatnim popularnym sposobem na przeniesienie całej zawartości ze starego na nowego iPhone’a jest wykorzystanie backupu w aplikacji iTunes lub Finder. W tym celu:

 1. Tworzymy backup naszego starego telefonu Apple na komputerze (ponownie, polecamy w tym celu wykorzystać nasz poradnik backupu wspomniany nieco wyżej).
 2. Identycznie jak w przypadku przenoszenia danych z iCloud — kontynuujemy konfigurację “bez innego urządzenia” aż do natrafienia na ekran przenoszenia aplikacji.
 3. Z listy dostępnych opcji wybieramy “Z Maca lub PC”.
 4. Podłączamy telefon do komputera poprzez kabel USB. Jeśli korzystamy z PC/starszego Maca, to włączamy aplikację iTunes, a jeśli korzystamy z nowszego komputera/laptopa Apple to uruchamiamy aplikację Finder.
 5. W iTunes/Finderze wyświetli się ekran powitalny nowego iPhone. Zaznaczamy “Odtwórz z tego backupu”, a następnie wybieramy naszą kopię zapasową z rozwijanej listy.
 6. Klikamy przycisk dalej i czekamy na przeniesienie wszystkich danych.
 7. Po zakończeniu procesu dokańczamy zwykłą konfigurację telefonu Apple.
MacBook może przydać się do odtworzenia danych na iPhone

Czy można przenieść dane ze starego iPhone po konfiguracji?

Niestety, opcja Szybki start i odnawiania backupu jest dostępna tylko i wyłącznie podczas pierwszej konfiguracji urządzenia. Oznacza to, że nie znajdziemy takiej możliwości ani wśród aplikacji, ani wśród dostępnych ustawień systemu. Jeżeli trochę się pospieszyliśmy i przeszliśmy cały konfigurator przed przeniesieniem danych ze starego iPhone na nowego iPhone, to mamy dwie opcje:

 • Zresetowanie nowego iPhone do ustawień fabrycznych — usunie to wszystkie dane z telefonu, przez co powróci on ponownie do ekranu konfiguracji. Wtedy będziemy mogli wybrać dany sposób przeniesienia danych.
 • Przeniesienie najważniejszych plików manualnie — Jeżeli nie chcemy kompletnie resetować smartfona, to możemy przenieść nasze najważniejsze dane ręcznie. Przydatne w tym celu mogą okazać się usługi chmurowe (takie jak: iCloud, czy dysk Google) oraz funkcja szybkiej wymiany plików AirDrop. Do skopiowania danych opisane usługi raczej będą wymagać obecności wcześniejszego telefonu Apple. 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi udało wam się przenieść dane ze starego na nowego iPhone i możecie się już cieszyć swoim urządzeniem.

Jeżeli jeden z waszych smartfonów pracuje na podstawie systemu Android, to polecamy sprawdzić nasz dedykowany poradnik jak przenieść dane z androida na iPhone i odwrotnie.

Dopiero szukasz dla siebie telefonu i tylko patrzysz, jak wygląda proces kopiowania danych? W takim razie zachęcamy do sprawdzenia oferty na tanie używane iPhone i smartfony z Androidem w sklepie Refabryka Siedlce!