Nieraz znajdujemy się w sytuacji, kiedy musimy skorzystać ze smartfona, a nie mamy akurat wolnej ręki. Dobrymi przykładem jest tutaj na przykład jazda samochodem albo gotowanie w kuchni. W takich momentach z pomocną dłonią przyjdą asystenci głosowi tacy jak Siri od Apple. W tym artykule odpowiemy, czym dokładnie jest Siri, na co pozwala i jak ją włączyć na kompatybilnych urządzeniach.
Co to w ogóle jest Siri?
Siri to niezwykle popularny asystent głosowy od Apple pozwalający używać wielu funkcji smartfona lub komputera za pomocą prostych poleceń głosowych. Innymi słowy: mówimy Siri, co chcemy zrobić, a następnie asystentka robi wszystko za nas. Do zrozumienia mowy i poprawnej interpretacji komend program Apple wykorzystuje AI oraz uczenie maszynowe. Dzięki temu z czasem asystentka może lepiej nauczyć się naszej wymowy (np. jeżeli ktoś mówi z mocnym akcentem) oraz wszelkich przyzwyczajeń.
Do niedawna Siri musiała być obsługiwana tylko jednym poleceniem na raz i aktywowana ponownie, gdy chcieliśmy zapytać o coś innego. Od najnowszych wersji systemu iOS 17 (tylko iPhone 11 i nowsze) oraz macOS 14 Sonoma prywatna asystentka stała się nieco mądrzejsza i potrafi obsłużyć kilka komend podawanych w ciągu. Sprawia to, że jej użyteczność jest jeszcze lepsza, niż kiedykolwiek wcześniej.
Z czym Siri może nam pomóc?
No ok, a co właściwie potrafi ta inteligentna asystentka od Apple? Na szczęście okazuje się, że całkiem sporo. Siri może na przykład:
- Sprawdzić dla nas dowolną informację w Internecie — Chcesz potwierdzić, ile drożdży należy dodać do robionego ciasta, a może sprawdzić, jak wysoki jest Pałac Kultury i Nauki w Warszawie? Już się robi! Wydaj jedno polecenie Siri, a po chwili asystentka da Ci wszystkie upragnione informacje.
- Zadzwonić do kogoś lub wysłać wiadomość — Nie masz wolnej ręki, a musisz zadzwonić lub pilnie napisać SMS-a? Pozwól asystentce zrobić to za ciebie.
- Nastawić minutnik, stoper, budzik oraz przypomnienie w kalendarzu — Asystenta od Apple potrafi nastawić minutnik, stopera, a nawet budzik na poranną pobudkę. Dodatkowo dzięki Siri możemy szybko wpisywać przypomnienia do kalendarza oraz notatki na dany dzień.
- Sterować odtwarzaczem muzyki — Aktualna piosenka ci nie gra? Powiedz Siri, żeby ją pominęła albo podaj tytuł piosenki, która ma wydobyć się z twoich słuchawek.
- Rozpoznawać piosenkę lecącą w Radio — Asystentka od Apple jest jak najlepsi zawodnicy w “Jaka to melodia” i potrafi rozpoznawać odtwarzane utwory już po kilku nutkach.
- Sprawdzać lokalizację urządzeń z sieci Znajdź — Zapodziałeś iPada albo klucze z przyczepionym AirTagiem? Zawołaj na poszukiwania Asystentkę i szybko znajdź swoje przedmioty!
- Wykonywać proste tłumaczenia zdań — Siri nie jest może profesjonalnym tłumaczem, ale pozwoli przetłumaczyć wiele prostych zdań w obsługiwanych językach.
- Odczytywać pogodę i sugerować ubiór — Po odpowiednim zapytaniu asystentka głosowa odczyta na głos prognozę pogody dla naszej lokalizacji, a nawet zasugeruje, czy wychodząc z domu, powinniśmy ubrać kurtkę lub wziąć parasol.
- Sterować urządzeniami Smart w naszym domu — Szybkie włączanie inteligentnych żarówek czy zmiana trybu klimatyzatora to domena każdego asystenta głosowego i program od Apple nie jest tutaj wyjątkiem.
- Uruchamiać dowolną aplikację oraz wykonywać w nich określone funkcje — Siri bez większych trudów uruchomi wybrane aplikacje, a w przypadku niektórych wykona nawet kilka czynności za nas.
I wiele, wiele więcej. Po wydaniu odpowiedniego polecenia Siri może więc być naprawdę użyteczna podczas korzystania ze smartfona lub z laptopa.
Urządzenia, na których spotkamy asystenta od Apple
Siri jest autorskim rozwiązaniem Apple i z tego powodu znajdziemy ją tylko na wybranych urządzeniach z logo nadgryzionego jabłka. Najpopularniejsze sprzęty, na których można uruchomić Siri to:
- iPhone (iOS 5 i nowszy)
- iPod Touch
- iPad (iOS 5/nowszy bądź iPadOS)
- MacBooki i komputery Mac (od macOS 10.12 Sierra)
- Przystawki do telewizora Apple TV
- Zegarki Apple Watch
- Słuchawki AirPods
- Głośnik Apple HomePod
Co ważne: asystentka głosowa jest integralną częścią systemów iOS, macOS, iPadOS, watchOS i tvOS. Oznacza to, że do jej uruchomienia na powyższych urządzeniach nie jest wymagane pobieranie żadnych dodatkowych aplikacji.
Czy Siri potrafi mówić po polsku?
Niestety, pomimo wszystkich zalet Siri nie potrafi mówić po polsku ani wykonywać komend wydawanych w naszym języku. Od wielu lat w Internecie krążą plotki o dodaniu polskiego języka do asystentki, jednak jak na razie Apple nie potwierdziło takich planów. Aby skorzystać z Siri, będziemy musieli więc porozumiewać się z nią w jednym z kompatybilnych języków.
Obecnie Siri wspiera język:
- Angielski
- Arabski
- Chiński (kantoński i mandaryński)
- Duński
- Fiński
- Francuski
- Hiszpański
- Japoński
- Koreański
- Malajski
- Niderlandzki
- Niemiecki
- Norweski
- Portugalski
- Rosyjski
- Szwedzki
- Tajski
- Turecki
- Włoski
Aby porozumiewać się z aystentką, nie trzeba dodawać kolejnego języka ani zmienić regionu na naszym iPhone. Wystarczy, że sama komenda zostanie wydana w jednym z obsługiwanych języków
Jak uruchomić Siri na iPhone?
Aby włączyć Siri na iPhone lub innym urządzeniu z iOS/iPadOS:
- Uruchamiamy ustawienia systemu.
- Zjeżdżamy w dół i wchodzimy do kategorii “Siri i wyszukiwanie”.
- Klikamy na pierwszą opcję “Reaguj na”, a następnie wybieramy czy Siri ma reagować na zawołanie “Siri” oraz “Hey Siri”, czy też na samo “Siri”.
- Po wybraniu danej opcji klikamy “Włącz Siri” w komunikacie na dole. Uruchomi to pierwszą konfigurację asystenta.
- Zaznaczamy niebieski przycisk “Dalej”, po czym czytamy na głos kilka fraz wyświetlanych na ekranie.
- Na sam koniec klikamy przycisk “Gotowe”.
Teraz nasza asystentka powinna być już aktywna i przygotowana do działania. Wystarczy tylko wypowiedzieć magiczną frazę “Siri” lub “Hey Siri” a na dole pojawi się ikonka symbolizująca, że asystent oczekuje naszych komend.
Oprócz samego włączenia asystenta w zakładce “Siri i wyszukiwanie” możemy zmienić domyślny język oraz głos wykorzystywany przez usługę.
Jak skorzystać z asystentki na MacBooku?
W celu uruchomienia Siri na Macu lub MacBooku z macOS 13 bądź nowszym:
- Klikamy na menu Apple w lewym górnym rogu i wybieramy “Ustawienia systemowe”.
- Wchodzimy do zakładki “Siri i Spotlight” widocznej na pasku bocznym po lewej stronie ustawień.
- W prawym panelu zaznaczamy opcję “Poproś Siri”, a następnie klikamy opcję “Włącz”.
- W otwartym zapytaniu wybieramy, czy Siri ma uzyskać dostęp do naszych nagrań.
I to tyle! Asystentka głosowa powinna być już aktywna na naszym MacBook i możemy ją aktywować poprzez wypowiedzenie frazy “Hey Siri”/”Siri”, kliknięcie ikony w prawym górnym rogu/w docku lub poprzez domyślny skrót klawiszowy Command + Spacja. W ustawieniach asystenta dokładnie tak samo, jak na iPhone możemy zmienić jego zachowanie oraz wykorzystywany głos.
Aktywacja Siri na macOS 12 i niższym
Aktywacja asystentki wygląda nieco inaczej na urządzenia z macOS 12 i starszymi systemami. Spowodowane jest to zmianą wyglądu aplikacji ustawień w systemie. Jeżeli korzystamy ze starszego komputera/laptopa Apple to, aby włączyć Siri:
- Klikamy menu apple w lewym górnym rogu i zaznaczamy “Preferencje systemowe”.
- Z listy ustawień wybieramy kategorię “Siri”
- Zaznaczamy opcję “Poproś Siri”, po czym klikamy na przycisk “Włącz”.
Po wykonaniu tych czynności cała reszta procesu wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku nowszego macOS.
Podsumowanie
Siri to funkcjonalny asystent Apple, który może przyspieszyć i ułatwić użytkowanie iPhone’a albo MacBooka. Tyczy się to zwłaszcza sytuacji, gdy akurat mamy zajęte obie ręce. Siri potrafi zrobić całą masę rzeczy, ale niestety nie skorzystamy z niej w języku polskim. Mimo tego po poprawnej aktywacji asystentka może zostać użyta poprzez wypowiedzenie frazy “Siri” i wydanie komendy w jednym z obsługiwanych języków.
A wy co sądzicie o Siri? Myślicie, że asystentka od Apple przyda się w waszych codziennych zadaniach, czy raczej traktujecie ją jako ciekawostkę? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach.
Jeżeli jeszcze nie masz urządzenia wspierającego Siri, to koniecznie sprawdź używane MacBooki oraz używane iPhone w naszym sklepie Refabryka Siedlce.