MacBook i iPad wspierające tryb monitora

Nowe technologie często pozwalają na zastąpienie tradycyjnej, fizycznej rzeczy prostym programem zainstalowanym na komputerze lub telefonie. Jedną z takich aplikacji jest Apple Wallet. W tym artykule odpowiemy na pytanie, czym dokładnie jest Apple Wallet, na co on pozwala i gdzie z niego skorzystamy.

Co to jest Apple Wallet i jakie ma funkcje?

Apple Wallet nazywany też w polskiej wersji aplikacją portfel, to program umożliwiający przede wszystkim przechowywanie informacji dotyczących kart płatniczych. Po dodaniu karty do naszego portfela można z niej oczywiście skorzystać dzięki systemowi Apple Pay, o czym opowiemy nieco niżej. W ten sposób aplikacja Apple Wallet próbuje zastąpić nasz tradycyjny portfel z fizycznymi, plastikowymi kartami.

Oprócz samych kart płatniczych Apple Wallet wspiera też skanowanie niektórych biletów, kart lojalnościowych czy dokumentów dotyczących rezerwacji w Hotelu, motelu lub Airbnb. Przykładowo w marcu tego roku aplikacja Koleo dodała funkcje zapisywania biletów PKP Intercity właśnie w Apple Wallet. Dzięki temu bardzo łatwo zarządzać posiadanymi biletami i można być pewnym, że się ich nie zgubi.

Ostatnią ciekawą funkcją aplikacji portfel jest możliwość śledzenia przesyłek. Po zrobieniu zakupów na jednym z kompatybilnych urządzeń od sklepu biorącego udział w programie. Apple Wallet automatycznie zapisze dane takie jak: numer zamówienia, kwotę zakupów, status przesyłki, czy oczekiwany czas doręczenia. Po naciśnięciu opcji “Napisz do tego sprzedawcy” można nawet uzyskać dane kontaktowe do sprzedawcy, bez zbędnego szperania po stronach Internetowych, czy w wyszukiwarce Google.

Na jakich urządzeniach dostępna jest aplikacja portfel?

Apple Wallet jest dostępny na wielu urządzeniach firmy z Cupertino, które są w stanie dokonywać płatności. Będą to na przykład:

 • iPhone (od 6 w górę)
 • iPad (modele z Touch ID i Face ID)
 • Komputery i laptopy Apple (modele z 2012 roku i nowsze; konieczność posiadania TouchID, zsynchronizowania iPhone/Apple Watch z Apple Pay lub podłączenia Magic Keyboard z touch ID do komputera z Apple Silicon)
 • Wszystkie zegarki Apple Watch
Apple Watch to jedno z urządzeń zintegrowanych z Apple Wallet

Jak dodać nową kartę do aplikacji portfel?

Aby dodać nową kartę płatniczą lub kompatybilną kartę transportu publicznego do portfela Apple:

 1. Wchodzimy do aplikacji portfel na iPhone.
 2. W prawym górnym rogu klikamy przycisk z plusem.
 3. Z krótkiej listy wybieramy rodzaj naszej karty.
 4. Następnie zaznaczamy, z jakiego banku jest dodawana karta.
 5. Klikamy duży, niebieski przycisk “Dalej”.
 6. Skanujemy naszą kartę płatniczą lub wpisujemy jej dane ręcznie (opcja na samym dole). Zaraz po tym potwierdzamy kilka szczegółów dotyczących karty.
 7. Na sam koniec potwierdzamy regulamin i akceptujemy warunki korzystania z usługi. Czasami po zaakceptowaniu regulaminu wydawca karty może wymagać potwierdzenia jej aktywacji w Apple Wallet. Taki proces składa się zazwyczaj tylko z kliknięcia przycisku “ukończ weryfikację” i przepisania kodu przesłanego na nasz numer telefonu.

To już wszystko! Teraz po wejściu do aplikacji portfel powinniśmy zobaczyć, że nasza karta jest już dostępna i gotowa do działania.

Karty dodane do Apple Wallet

Gdzie można skorzystać z płatności kartami w Apple Wallet?

Karty przechowywane w aplikacji portfel mogą być wykorzystane przy płatnościach w systemie Apple Pay. Najpopularniejsze rodzaje płatności Apple Pay to:

 • Płatności mobilne w sklepach — W tym celu należy dwukrotnie nacisnąć przycisk włączania (iPhone z FaceID) lub przycisk początek na samym dole (iPhone z Touch ID) przy zablokowanym ekranie  i przyłożyć iPhone’a do terminala płatniczego. Nieco dokładniej opisywaliśmy ten proces w naszym artykule: czym jest NFC.
 • Płatności w sklepach Internetowych — Niektóre sklepy pozwalają na dokonywanie płatności z Apple Pay. Wystarczy tylko wybrać Apple Pay, jako metodę płatności, a następnie zdecydować którą kartą zapłacimy za transakcję i potwierdzić operację skanem Touch ID lub Face ID.
 • Zakupy aplikacji w Apple Store — Kartami w Apple Wallet możemy też oczywiście zapłacić za aplikacje i usługi znalezione w sklepie App Store. Trzeba tylko wybrać Apple Pay jako metodę płatności i potwierdzić tę czynność — tak samo, jak przy płatnościach w Internecie.
 • Transakcje w niektórych wspieranych aplikacjach — Istnieją aplikacje dające możliwość dokupienia dodatkowej zawartość (np. walutę w grze z App Store) za pomocą prostych płatności Internetowych z Apple Pay.

Dodatkowo (co bardzo ciekawe) w niektórych regionach (np. USA) Apple Wallet może służyć do wysyłania pieniędzy bezpośrednio od jednej, do drugiej osoby.

Płacenie zbliżeniowe za pomocą Apple Pay

Podsumowanie

Apple Wallet to aplikacja na iPhone’a i inne sprzęty Apple, starająca się zastąpić nasz tradycyjny, fizyczny portfel. Możemy dodać do niej wszystkie swoje karty debetowe oraz kredytowe, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie prostych płatności zbliżeniowych i kupowanie rzeczy w Internecie z systemem Apple Pay. Apple Wallet oferuje też kilka przydatnych dodatków takich jak: skanowanie kart lojalnościowych, śledzenie zamówień, czy zapisywanie biletu do pociągu/autobusu. Apple Wallet dostępny jest na większości nowoczesnych urządzeń Apple (czasem do dokonania płatności konieczne będzie dokupienie dodatkowych akcesoriów), a jego obsługa jest bardzo prosta.

Dajcie nam znać w komentarzach, co Wy myślicie o Apple Wallet i czy już używacie go do płatności mobilnych!

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat interesujących funkcji w urządzeniach od Apple, to zachęcamy do sprawdzenia naszego artykułu omawiającego klonowanie ekranu iPhone i funkcję Znajdź.